Nagle tak cicho zrobiło się w moim świece bez Ciebie..

8/06/2012

Autor: J.L Wiśniewski
Tytuł: S@motność w Sieci
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2001

Liczba stron: 303

Znacie to cudowne, niepowtarzalne uczucie, kiedy pierwszy raz czytacie książkę, która natychmiast staje się ulubioną? Wracamy do niej z nadzieją, że równie mocno nas zachwyci, ale nigdy nie jest tak samo jak za pierwszym razem. Książka, którą za chwilę przedstawię jest jak dotąd jedyną, po którą sięgałam wielokrotnie i za każdym razem przepełniało mnie to samo uczucie.

Już sam tytuł powieści - S@motność w Sieci - zaintrygował mnie na tyle mocno, że bez czytania opisu wiedziałam, że zabiorę książkę ze sobą do domu. Niedługo potem przekonałam się, że była to naprawdę dobra decyzja.

S@motność.. zaczyna się bardzo niewinnie. Znany naukowiec otrzymuje wiadomość na ICQ od kobiety chcącej się po prostu wyżalić komuś, kto nigdy jej nie pozna i w związku z tym - nie będzie jej oceniał. Nieudane małżeństwo popycha ją do kontynuowania znajomości, która pozwala zapomnieć o problemach. ON również został doświadczony przez życie - opowiada wiele poruszających historii tak przepełnionych emocjami, że czytelnik nie może pozostać obojętny. Z założenia miała to być niewiele znacząca znajomość, jednak anonimowość jaką zapewnia Internet pozwala obojgu na przekraczanie wszelkich granic. Z przypadkowej rozmowy rodzi się prawdziwe uczucie, które całkowicie odmienia życie bohaterów. Jednak czy można wirtualną znajomość przenieść do rzeczywistości? Przeplatanie świata nowoczesności, techniki i nauki z tradycyjną historią miłosną tworzy niebanalną fabułę, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron powieści. 

W mojej ocenie (ośmielę się nawet stwierdzić, że nie tylko w mojej) Janusz Leon Wiśniewski jest doskonałym znawcą kobiet. Stworzył postać Jakuba - Naukowca, który potrafi zrozumieć uczucia kobiet, a przy tym zna ich pragnienia i erotyczne fantazje. Ponadto bohater - choć jest człowiekiem wykształconym i mógłby mieć naprawdę dużo do powiedzenia - potrafi słuchać. Wszystkie te cechy sprawiają, że Jakub staje się idealnym mężczyzną dla większości kobiet.

Żadna książka nie wywoływała u mnie tak skrajnych emocji - od smutku, któremu nierzadko towarzyszył płacz, poprzez złość i rozczarowanie, aż do przepełniającej mnie do szpiku kości euforii wywołującej szeroki uśmiech na twarzy. Uważam "S@amotność.." za  wybitną powieść, tak bardzo odbiegającą swoją dość oczywistą na dzisiejsze czasy fabułą od banalnych romansów.

Wbrew pozorom S@motność.. to nie tylko kolejna historia miłosna, ale także powieść edukacyjna, z której można wynieść wiele nowych wiadomości ze świata biologii i chemii. Ciekawostką jest informacja, co się stało z mózgiem Einsteina.. 

Moja ocena: 10/10
"Odkąd Cię kocham zawsze byłeś. I przedtem też.
Bo tak naprawdę nie było "przedtem" przed Tobą."
Jest to moja pierwsza "recenzja" pisana dla przyjemności. Wcześniej zdarzały się tylko nudne, zamknięte w schematy poprawności teksty pisane na potrzeby lekcji j. polskiego i angielskiego. Wybrałam właśnie S@motność.., ponieważ zajmuje ona bardzo wysoką - jeśli nie najwyższą - pozycję w moim rankingu ulubionych czytadeł i dlatego wiedziałam, że każde napisane przeze mnie słowo będzie pochodziło z głębi serca. Zawsze chętnie wracam do tej powieści. W związku z moim pierwszym razem przepraszam za wszelkie niedociągnięcia - mam nadzieję, że z czasem będzie coraz lepiej!

Pozdrawiam,
M.

You Might Also Like

13 komentarze

 1. Niestety nie przeczytałam ,,S@motności". Miałam za to do czynienia z innymi powieściami tego autora i bardzo mi się podobały, zwłaszcza opowiadania:) Tę mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli podobały Ci się opowiadania to mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że powieść Cię zachwyci (;

   Usuń
 2. Jeżeli znajdę w bibliotece, na pewno przeczytam. Fajny blog, będę tu wpadać częściej ! :)
  zapraszam do mnie :
  http://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna recenzja, nie widzę niedociągnięc, nie musisz za nic przepraszac. Piszesz co czujesz i to jest fajne. Akurat za tą książką nie szaleję, ale szanuję zdanie innych, jeżeli potrafią to uzasadnic. Każdy ma swoje doświadczenia, własną wrażliwośc, a tu na blogu dzielimy się tym z innymi. I o to chodzi. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ta książka już za mną :) i mile ją wspominam... piękne cytaty można z niej wygrzebać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O chociaż z tą książką się zgadzamy :)
  Znam jednak osoby, które nie umiały doczytać tej książki do końca :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak zachwalasz, to i ja muszę w końcu sięgnąć po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. " ze wszystkich rzeczy wiecznych, miłość trwa najkrócej" ... bardzo mi było ciężko czytać tą książkę ale jest przepiękna

  peregrino.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście ciężko czytać w niektórych momentach, szczególnie jeśli towarzyszą własne wspomnienia..

   Usuń
  2. tak dokładnie tak .. kiedy czytałam .. te wspomnienia były tak żywe, prawie mógłbym ich dotknąć ..ta kiążka niesamowicie na mnie działa ... jka tylko kilka innych ...

   nie wiem czy znasz 'Nocny pociąg do Lizbony' ?

   Pozdrowienia z Austin

   Usuń
  3. bardzo polecam .. bardzo wciąga .. aż tak, że wybrałem się do Lizbony by odwiedzić zakątki z powieści

   http://www.noir.pl/ksiazka/452/Pascal_Mercier_Nocny%20poci%C4%85g%20do%20Lizbony

   Usuń
  4. Będę o tej książce pamiętać i na pewno kiedyś przeczytam. Dziękuję za polecenie!

   Usuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran