Sławomir Koper, "Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL"

1/15/2013


Autor: Sławomir Koper
Tytuł: Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL.
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 352
Zdrada nie jedno ma imię. Zdradzić można na wiele sposobów.  Możemy zdradzić rodzinę, przyjaciół, partnerów życiowych, ideę. Każdy, kto posuwa się do takiego występku musi liczyć się z tym, że przez społeczeństwo zostanie skazany na ostracyzm, bowiem etykiety zdrajcy, jeśli już raz nam taką przyczepią, nie da się zerwać. Postacie przybliżone przez Sławomira Kopra to wielcy politycy, ważne osobistości. Mogli dokonać wielkich rzeczy, jednak z różnych przyczyn dopuścili się zdrady największej i niewybaczalnej – zdrady własnej ojczyzny.  Powodowani rządzą władzy, chęcią zemsty, a niekiedy nawet bardziej osobistymi pobudkami w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do upadku Rzeczypospolitej,  a następnie skutecznie utrudniali odzyskanie niepodległości. 

Sławomir Koper, z wykształcenia historyk, autor wielu pozycji historycznych, w swoim dziele „Wielcy Zdrajcy. Od Piastów do PRL” przybliża czytelnikowi sylwetki osób, które swoim postępowaniem zasłużyły na to niechlubne miano. Poczynając od początków Rzeczpospolitej, od pierwszych Piastów, na Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej kończąc.
Choć dobór postaci w pewnym stopniu musiał być subiektywny, to po zapoznaniu się z treścią, czytelnik doskonale rozumie dlaczego to właśnie ten, a nie inny antybohater znalazł się w publikacji Sławomira Kopra. A osobistości są tu najróżniejsze. Wina niektórych jest oczywista, ale są też tacy, którzy budzą kontrowersje i sam autor nie potrafi dokonać jednoznacznej oceny. Nie ulega wątpliwości, że Feliks Dzierżyński, swoją działalnością i zamiłowaniem do komunizmu w pełni zasłużył na swoje miano, a przydomek „Krwawy Feliks” ma swoje wiarygodne wytłumaczenie. Takiej pewności nie ma natomiast w przypadku Aleksandra Wielopolskiego, zwolennika orientacji prorosyjskiej, prowokatora powstania styczniowego. Autor stawia pytanie czy krzywdząca opinia na temat margrabiego jest na pewno słuszna. Może po prostu żył w złych czasach, wszak żywił on głębokie przekonanie, że wszystkie jego działania powodowane są dobrem Polski. Podobne kontrowersje budzą również inne postacie przedstawione na stronach „Wielkich Zdrajców”.  W tym zestawieniu nie zabrakło również kobiet, które nierzadko wykorzystywały swoje wdzięki do politycznych celów. 

„Wielcy Zdrajcy. Od Piastów do PRL” to doskonałe kompendium wiedzy na temat ważnych osobistości historycznych oraz istotnych wydarzeń na temat historii Polski. I choć wielu niezmiennie kojarzy książki historyczne z wszechobecną nudą, to tutaj te obawy są bezzasadne. Styl, jakim posłużył się autor sprawia, że książkę, mimo tematu jaki podejmuje, czyta się lekko i przyjemnie. Sławomir Koper przekazuje nam w pigułce wiedzę, jaką powinien posiadać każdy Polak, posługując się przy tym przystępnym językiem. Ponadto poza faktami historycznymi, znajdziemy tu również osobiste życie wymienionych zdrajców, co stanowi równowagę dla ich działalności politycznej oraz sprawia, że wydają nam się bardziej realni, ludzcy niż pamiętamy z lekcji historii. Nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy historycznej, ani być jej miłośnikiem, aby dać się porwać książce oraz zrozumieć jej treść.  Doskonale prowadzona  narracja, błyskotliwe uwagi oraz fragmenty najróżniejszych źródeł, pamiętników i kronik, wzbogacają książkę i czynią ją jeszcze bardziej wartościową. 

Sławomir Koper w stworzenie swoistego przeglądu zdrajców narodowych włożył wiele pracy. Świadczy o tym przede wszystkim obszerna bibliografia zamieszczona na końcu książki. Jest to pozycja godna polecenia każdemu, wszak wypada choć w zarysie znać historię własnej ojczyzny oraz najważniejsze osobistości, które miały swój udział w upadku kraju. Książka posiada ogromną wartość historyczną i przekazuje widzę, której poskąpiono nam w szkolnych murach. Przede wszystkim jednak „Wielkich zdrajców” polecić można amatorom historii, którzy będą mogli poznać nowe, zaskakujące fakty z życia znanych postaci historycznych oraz poprzez wyciąganie wniosków, wyrobić sobie własne zdanie na ich temat i zdecydować czy słusznie okrzyknięto ich mianem zdrajców. 
 Moja ocena to 8/10.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji i możliwość poszerzenia swojej wiedzy historycznej dziękuję portalowi Sztukater. 

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2cm).


Pozdrawiam,
M.


You Might Also Like

17 komentarze

 1. Ja książek historycznych nie czytam, ale chętnie zapoznałabym się z tym gatunkiem. Recenzja jak najbardziej zachęca do przeczytania książki. Ja zostałam przekonana. Przeszukam bibliotekę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo iż książka wydaje się być ciekawa to nie trafia do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki Kopra. Zaczęłam od tych o XX-leciu, przede mną jeszcze "Polskie Piekiełko" i właśnie "Wielcy zdrajcy" a teraz autor przerzucił się na okres PRL-u. Jego książki są zawsze doskonałe merytorycznie i dowiedziałam się z nich wielu ciekawych rzeczy np. o Tuwimie czy Słonimskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ostrzę sobie pazurki na "Kobiety władzy PRL" oraz "Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej" - w pierwszej kolejności, a potem na pewno kolejne.

   Usuń
 4. Interesujaca recenzja:)
  Bardzo chcialabym przeczytac kilka pozycji tego autora, w tym wlasnie ta. Lubie ksiazki historyczne, mam przeczucie, ze bylyby bardzo w moim guscie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo się męczę podczas czytania książek z historią w tle, dlatego i tym razem mimo zachęcającej recenzje, jednak podziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałabym!:) Jego styl pisania jest naprawdę bardzo lekki, także informacje, nawet przy tym subiektywnym wyborze, są bardzo ciekawie ujęte i interesują:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze, nie lubię historii ale te książki są cudownie wydane, widać w nich pasje, na pewno zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 8. niestety to nie jest pozycja, która by mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, dla wielu osób historia jest po prostu nudna:)

   Usuń
 9. Myślę, że taka książka to idealny przerywnik podczas czytania lektur beletrystycznych.

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę przeczytać "Wielkich zdrajców", lubię historię i tego typu zestawienia, ciekawa jestem też jak pisze Koper bo inne jego książki też brzmią interesująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na pewno skuszę się na inne jego książki, bo ma naprawdę lekkie pióro i przyjemnie się go czyta, a przy okazji i czegoś uczy :)

   Usuń
 11. Znam styl Kopra i bardzo cenię go za profesjonalizm do szczegółów, lecz bez kszty nudy. Tej jeszcze nie czytałam, ale na pewno to uczynię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Za książkę podziękuje, nie w moim typie;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba wiem, komu mogłabym podarować tę ksiązkę:)

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran