Przegląd prasy: PAPERmint LUTY/MARZEC 2013

3/26/2013  PAPERmint, magazyn o książkach

Od dawna szukałam magazynu, który w dużej mierze traktowałby o książkach. Wiem o Nowej Fantastyce, jednak fantastyka to nie jest do końca mój gatunek, więc szukałam dalej, do skutku. I tym sposobem w moje ręce trafił Papermint, z opisu którego wynika, że jest to jedyny magazyn lansujący modę na czytanie.  I rzeczywiście – na polskim rynku próżno szukać czegoś więcej.  Może nie do końca o lansowanie mody mi chodziło, ale jak się nie ma co się lubi… Kupiłam, przeczytałam, a teraz chciałam się z kimś podzielić moimi wrażeniami. Sorry, ale padło na Was!

Okładka najnowszego numeru mocno rzuca się w oczy i przykuwa uwagę potencjalnego kupca.  A to za sprawą znanej polskiej pisarki i jej fantastycznych rudych włosów. Jeśli ktoś nie wie o kogo chodzi, to nic nie szkodzi, bo wystarczy jeszcze jeden rzut oka na okładkę i już wiemy, że mowa o Katarzynie Enerlich.  W środku znajdziemy dosyć obszerny wywiad z pisarką, przeprowadzony przez Artura Cieślara, reportażystę, podróżnika, współtwórcę takich magazynów jak choćby omawiany przeze mnie Papermint czy Zwierciadło i Elle. Sam wywiad moim zdaniem jest godny uwagi i tych kilkunastu minut, które poświęcimy na czytanie. Widać, że przeprowadzany był w sympatycznej atmosferze, bez sztywnych zasad i sztucznych pytań. Rozmowa jest o tyle ciekawa, że nie oscyluje tylko wokół twórczości pani Enerlich, ale mówi również o sprawach codziennych, o czytelnikach oraz o mężczyznach czytających kobiecą literaturę. Wywiad uzupełniają fotografie pisarki w pięknym, zimowym otoczeniu.

Kolejnym artykułem, który moim zdaniem zasługuje na uwagę, jest tekst Anny Godzińskiej, o fantastycznym tytule, który od razu mnie urzekł: Milena, którą kochał Franz Kafka. Pani Godzińska przybliżyła sylwetkę kobiety, która była największą miłością pisarza. To właśnie do niej pisane były słynne Listy do Mileny, które dziś zaliczyć można do kanonu epistolografii. 


Na łamach marcowego Papermint, znajdziemy również obszerny artykuł dotyczący Lewisa Carrolla. Uwaga skupiona jest nie tyle wokół twórczości autora Alicji w Krainie Czarów, co wokół jego dokonań z innych dziedzin, takich jak fotografia czy matematyka. Tutaj przeczytać można wiele naprawdę zaskakujących informacji dotyczących słynnego angielskiego pisarza.

Andrzej Krempa, redaktor naczelny portalu Granice.pl, w swoim felietonie zastanawia się Gdzie jest czytelnik i bez pardonu krytykuje tezę pewnego dziennikarza, a zarazem pisarza, jakoby Internet zabijał literaturę. 

Warto również wspomnieć o wywiadzie z Romanem Praszyńskim, autorem Córki Wokulskiego. Pisarz odpowiada na pytania, co skłoniło go do napisania własnej wersji Lalki B. Prusa. Zaskoczeni? Mnie R. Praszyński bardzo zaintrygował, a za książką chętnie się rozejrzę. 

Ostatnie strony poświęcone zostały nowo otwartemu działowi Oto Debiut, mający na celu promowanie młodych artystów, którzy jeszcze nie mieli szansy by zaistnieć. Bohaterką pierwszej części cyklu jest Martyna Gart, młoda dziewczyna rozwijająca swoją malarską pasję. 

Fakt faktem, najważniejsza jest treść, jednak od zakupu Papermint odstrasza krzycząca z okładki cena. No dobra, może 9,90 zł raz na miesiąc to nie jest taki znowu wielki wydatek, ale jednak za tę cenę mamy prawo oczekiwać czegoś więcej niż 80 stron na średniej jakości papierze. Inna sprawa, że stara cena wynosiła 6,99 zł i gdyby taka została do tej pory, byłabym bardziej skłonna biegać co miesiąc do empiku po najnowszy numer tego magazynu. Wydanie nie zwala z nóg, a z treścią jak to zwykle bywa – niektóre artykuły trafiają w nasz gust, inne już mniej, ale trzeba przyznać, że są na naprawdę niezłym poziomie. Nie chcę sobie wyrabiać opinii na jednym numerze (tym bardziej, że wielkiego wyboru na półkach z prasą nie ma), dlatego następnym razem przed zakupem, przekartkuję sobie miesięcznik w poszukiwaniu interesujących mnie artykułów, a jeśli takowe znajdę to co mi tam, szarpnę się i kupię!

Znacie jakieś czasopisma o podobnej tematyce? Sięgacie po tego rodzaju prasę? 

Pozdrawiam,
M.

You Might Also Like

17 komentarze

 1. Niestety nie czytam takiej prasy. Okładka tego numeru piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z magazynów literackich czytam tylko "Coś na progu"

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czytam "Książki", chociaż ten kwartalnik ostatnio zalicza tendencję spadkową, coraz gorsze artykuły można tam znaleźć. Ten "Papermint" bym chętnie dorwała, ze względu na Carrolla, ale tak ogólnie, nie było jeszcze takiej gazety o książkach, która by mnie urzekła. Ciekawa jestem internetowego "Archipelagu", który zbiera tak pozytywne opinie. Musze do niego kiedyś zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem Ci, że ja też coś takiego ostatnio szukałam, zapomniałam, że istnieje przecież Papermint... Innych chyba nie znam... nie jest to chyba popularny temat na czasopismo...
  A ten numer przeczytałabym chociażby ze względu na Katarzynę Enerlich :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię Paperminta, ten numer leży jeszcze nieprzeczytany niestety. Poza tym kupuję kwartalnik "Książki. Magazyn do czytania". W dużym formacie, ciekawie wydany, z uwzględnieniem 50 najpopularniejszych książek w różnych krajach, mnóstwem świetnych artykułów. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze w życiu nie miałam żadnej gazety o książkach, więc trudno mi się wypowiedzieć akurat o tej, ale może kiedyś ją kupię, żeby sprawdzić, czy mnie zainteresuje:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja czytam "Chimerę", która nie jest typowym pismem o książkach, ale pojawia się w niej wiele tematów związanych z literaturą. "Papermint" miałam okazję tylko przejrzeć, ale chętnie kupię kolejny numer, bo wydaje mi się, że to czasopismo godne uwagi:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasopism nie kupuję już od dawna. Jakoś tak wyszło, że jak mam czas na czytanie, to wolę czytać książki niż o książkach. Trochę szkoda, że omijają mnie takie teksty jak ten o Milenie, ale cóż... Za dobrze siebie znam. Wiem, że nawet jak kupię czasopismo, to i tak odłożę je nieczytane. =/

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie w miasteczku nie mogę dostać żadnego czasopisma o książkach / literaturze. Dosłownie nic. Mieszkam chyba na końcu świata... Jeśli bym coś chciała, to muszę prenumerować, bo dla jednej osoby im się nie opłaca sprowadzać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Powiem Ci tak, czytywałam Paperminta, ale zrobili w ciula na swojej stronie na FB kilka osób(konkursy) i uważam, że takie zachowanie nie przystoi gazecie, która aspiruje do miana poważnej.

  OdpowiedzUsuń
 11. nie czytałam i raczej nie mam zamiaru :) zdecydowanie wolę książki, do gazet mnie nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znalazłam gazety, którą mogłabym kupować regularnie i czytać od deski do deski z przyjemnością. Zachęcił mnie Twój opis tego czasopisma. Ale jednak wolę odłożyć te 9.90 miesięcznie i po jakimś czasie kupić sobie książkę;)

  OdpowiedzUsuń
 13. W ogóle nie czytam gazet. Wolę książki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobrze, że w ogóle takie publikacje powstają. Z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Często rozglądam się za jakąś gazetą, w której znajdę coś o książkach. Na "Papermint" trafiłam już kilka razy, ale do tej pory nie zdecydowałam się kupić. Może się w końcu skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Miło na te słowa. Dobre. Niech dobroć plącze się wokół nas... Dziękuję. Katarzyna Enerlich, ta z okładki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za komentarz. a włosy naprawdę ma Pani fantastyczne! Tylko pozazdrościć :-)

   Usuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran