TOP 10: Najważniejsze nieprzeczytane książki

3/12/2013


Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.

Dziś przyszła pora na... Najważniejsze nieprzeczytane książki!


 1. J. R. R. Tolkien - "Władca Pierścieni" (1-3)
 2. Jane Austen - "Duma i uprzedzenie"
 3. Emily Brontë - "Wichrowe Wzgórza"
 4. Margaret Mitchell - "Przeminęło z wiatrem"
 5. Fiodor Dostojewski - "Idiota" 
 6. Lew Tołstoj - "Anna Karenina"
 7. Victor Hugo - "Nędznicy"
 8. Stephen King - "Lśnienie"
 9. Stephen King - "Dallas '63"
 10. C. S. Lewis - "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa"
Tak wygląda moja lista wstydu :P Ciągle gdzieś słyszę o tych książkach i źle się czuję z tym, że ich jeszcze nie znam. Ale bardzo chcę to zmienić, a dobre chęci to połowa sukcesu!
Jak wyglądałoby Wasze zestawienie?

Pozdrawiam,
M.

You Might Also Like

34 komentarze

 1. Na mojej liscie znalazlyby sie ksiazki Austen, Dostojewskiego i Tolstoja.
  Mam nadzieje, ze w tym roku przeczytam przynajmniej cos rosyjskich pisarzy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wypisanych przez Ciebie, nie przeczytałam "Idioty" zaczęłam, ale nie mogłam przebrnąć. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie na pewno pojawiłby się "Idiota", "Anna Karenina" i "Nędznicy". Gdzieś tam daleko w kolejce książka Austen i Bronte. "Lśnienie" i "Dallas '63" czytałam oczywiście i gorąco Ci polecam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja także nie przeczytałam żadnej książki z tej listy, no może oprócz "Opowieści z Narnii". (:
  "Przeminęło z wiatrem" mam wypożyczone z biblioteki, ale jeszcze nie zaczęłam czytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też mam zamiar wreszcie przeczytać "Annę Kareninę". :) Już nawet czeka na półce od paru ładnych miesięcy, a tu czasu nie ma by sięgnąć. :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy Tolkienie wysiadłam po stu stronach opisu Shire. Ale przyznam, że od lat nie daje mi to spokoju i zamierzam się zawziąć i przeczytać. Tym bardziej, że uwielbiam filmy i głupio się czuję, nie mając porównania z książkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również filmy uwielbiam, dlatego tym bardziej czuje się zobowiązana przeczytać książki :-)

   Usuń
 7. Czytałam Tolkiena, C.S. Lewisa, Margaret Mitchell i Jane Austen. Dallas'63 jestem w połowie, ale ten stan trwa od roku:) a siostry Bronte po kolei czytam, więc i do Wichrowych wzgórz dotrę. Lśnienie bardzo bym chciała przeczytać. Mam też w planie Annę Kareninę, Idiotę (uwielbiam Dostojewskiego) i Nędzników. Właściwie nie ma na Twojej liście książki, która by mnie odrzucała:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdy tylko zobaczyłam tytuł tego rangkingu miałam stuprocentową pewność, że pierwszy będzie Tolkien i się nie pomyliłam:) Ja kilka z wyżej wymienionych tytułów mam w planach... Opowieści z Narnii czytałam, ale brakuje mi jeszcze 3 cześci do końca:) Polecam Lewisa. A Kinga i Annę kareninę mam w planach ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. ,,Wichrowe Wzgórza" przeczytałam, a ,,Anną Kareniną" zajmuję się teraz. A resztę chciałabym bardzo bardzo przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Austen, Tolkien, Bronte - bomba :) A "Przeminęło z wiatrem" to po prostu cud, chyba najlepsza książka jaką w życiu czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam zamiar przeczytać w tym roku "Nędzników", "Annę Kareninę" i coś Dostojewskiego, bo znam tylko "Zbrodnię i karę". Hm, ale "Władcy Pierścieni" czytać nie zamierzam, bo najzwyczajniej w świecie, styl Tolkiena mi nie podchodzi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niektóre książki z Twojego zestawienia także chcę przeczytać. Gdybym sama robiła taką listę, to nie mam pojęcia na co bym się zdecydowała, bo jest tyyyle książek, które muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ,,Dallas 63'' czytałam, ale mam jeszcze ochotę na ,,Lśnienie''.
  Życzę, aby ci się udało przeczytać wszystkie książki z powyższej listy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałam "Lśnienia". Pozostałe pozycje z Twojej listy mam zaliczone. Jest mnóstwo książek, które muszę przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 15. Kinga nie lubię, więc nie mam zamiaru tykać :D Za to Tolkiena (tak, tak, tak!!! - MUSISZ przeczytać!), "Przeminęło z wiatrem", "Opowieści z Narnii" i "Annę Kareninę" uwielbiam. "Dumę i uprzedzenie" lubię. Resztę mam w planach, szczególnie "Wichrowe wzgórza", które ostatnio otrzymałam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Żadnej z książek nie czytałam i aż mi wstyd. :(

  OdpowiedzUsuń
 17. Z Twojej listy przeczytałam tylko dwie pozycje. Ale na tej liście znalazłoby się sporo klasyków, które mam w planach, ale nigdy nie jest mi z nimi po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 18. 1, 2, 4, 5, 6, 7 i 9 - też na mnie czekają. Do Austen średnio mnie ciągnie, "Dallas '63" to nie taki wielki wstyd, ale cała reszta... Zwłaszcza "Przeminęło...", "Anna..." i "Nędznicy" - chodzą za mną już od jakiegoś czasu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Przyznam szczerzę, że moje wyglądałoby całkiem podobnie, jak nie tak samo. Przedstawione przez Ciebie książki planuję przeczytać już od dawna, nigdy mi się to nie udało, ale teraz obiecuję sobie poprawę:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wichrowe i Idiotę ja też muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Też nie przeczytałam żadnej z książek:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Na mojej liście na pewno znalazłaby się "Anna Karenina", a także "Nędznicy" i książki Kinga. Tolkiena uwielbiam i gorąco polecam, tak samo jak "Dumę i uprzedzenie" i "Wichrowe wzgórza" :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam tylko 1,2 i 10 więc najlepiej nie jest. Takich nieprzeczytanych książek mam niestety mnóstwo :(

  OdpowiedzUsuń
 24. "Władcę Pierścieni" i "Przeminęło z wiatrem" MUSISZ przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Też miałam na swojej liście ,,Przeminęło z wiatrem”, ale w końcu je przeczytałam:) Natomiast ,,Duma i uprzedzenie”, ,,Anna Karenina” czy ,,Nędznicy” też są na mojej liście wstydu:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Moje zestawienie nieco by się różniło, bo część wymienionych przez Ciebie książek już przeczytałam. Niemniej jednak "Nędznicy" czy "Anna Karenina" to też takie tytuły, które chętnie bym poznała, a jakoś tak się z nimi mijam...

  OdpowiedzUsuń
 27. Moje zestawienie nieco by się różniło, bo część wymienionych przez Ciebie książek już przeczytałam. Niemniej jednak "Nędznicy" czy "Anna Karenina" to też takie tytuły, które chętnie bym poznała, a jakoś tak się z nimi mijam...

  OdpowiedzUsuń
 28. Moja lista wyglądałaby bardzo podobnie, wiesz? :) Wyłączyłabym jedynie "Władcę pierścieni", "Idiotę", "Opowieści z Narnii" i zastanowiłabym się nad tymi powieściami Kinga.

  OdpowiedzUsuń
 29. Większości tych książek również nie czytałam:) Jedynie "Duma i uprzedzenie" oraz "Władca pierścieni" za mną:) a no i pierwsza część "Opowieści z Narnii":)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Z tej listy przeczytałam między innymi "Wichrowe Wzgórza" i "Dumę i uprzedzenie". I o ile "Wichrowe Wzgórza" były średnio interesującą lekturą, o tyle "Dumę i uprzedzenie" polecam z całego serca. Dawno temu przeczytałam również "Opowieści z Narnii", których w ogóle nie pamiętam oraz pierwszą część "Władcy Pierścieni", która zniechęciła mnie do kolejnych części.

  Na swojej liście prawdopodobnie również umieściłabym "Annę Kareninę", "Nędzników" i "Przeminęło z wiatrem".

  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Widzę, że mamy podobną listę: u mnie też by się m.i. Anna Karenina znalazła

  OdpowiedzUsuń
 32. U mnie mniej więcej tak: (też postaram się wyodrębnić 10)
  1. Fiodor Dostojewski "Bracia Karamazow"
  2. Lew Tołstoj "Wojna i pokój"
  3. William Wharton "Ptasiek"
  4. Mario Vargas Llosa "Wyznanie Celta"
  5. Ken Kesey "Lot nad kukułczym gniazdem"
  6. Marcus Zusak "Złodziejka książek"
  7. Fiodor Dostojewski "Idiota"
  8. John Steinbeck "Na wschód od Edenu"
  9. Khaled Hosseini "Tysiąc wspaniałych słońc"
  10.C. S. Lewis - "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym miała więcej miejsca, to dodałabym również "Braci Karamazow" oraz "Lot nad kukułczym gniazdem". Czyli całkiem podobnie wyglądają nasze listy! :-)

   Usuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran