Mia Marlowe, "Dotyk Złodziejki"

5/19/2013

Źródło
Mia Marlowe, "Dotyk Złodziejki"
Nasza Księgarnia, Warszawa 2013
310 stron

Gdybym od samego początku wiedziała, że Mia Marlowe została okrzyknięta „królową pikantnych romansów historycznych”, pewnie bardziej zastanowiłabym się nad sięgnięciem po „Dotyk Złodziejki”. Erotyki na rynku wydawniczym w ostatnim czasie nie brakuje i – powiedzmy sobie to szczerze – scenom opisywanym w większości takich książek bliżej do taniego porno niż do miłości fizycznej. Okazuje się jednak, że kiedy magazyn „Book Monthly” nadawał autorce to zaszczytne miano, doskonale wiedział, o czym mówi. 

Viola Preston pochodzi z arystokratycznej rodziny, jednak fakt, że urodziła się kobietą pozbawił ją przywileju dziedziczenia i od śmierci ojca boryka się z biedą. Bez posagu, a nawet pieniędzy na codzienne potrzeby ucieka się do kradzieży. Trzeba jej przyznać, jest świetna w tym co robi, a jej talent to zasługa nie tylko zręcznych dłoni. Viola ma niezwykły dar – dotykając kamieni potrafi poznać ich przeszłość, minerały do niej przemawiają w tylko im znanym języku. Jednak ten dar może okazać się przekleństwem i stanąć na drodze miłości. Nikt nawet nie przypuszcza, że ta drobnej postury kobieta jest najzręczniejszym złodziejem Londynu i postrachem miejskiej elity. Zdolności Violi postanawia wykorzystać pewien porucznik, głęboko zżyty z narodem Indii, w którym źle się dzieje. Potrzebuje on słynnego Złodzieja z Mayfair, aby przechwycić czerwony diament, skradziony z indyjskiej świątyni. Quinn podstępem zwabia złodzieja do swojego domu, jednak jego tożsamość zbija porucznika z tropu, a jego silna wola zostaje wystawiona na próbę. Od tego momentu rozpoczyna się namiętna przygoda dwojga bohaterów, która komplikuje już i tak zawiłą sytuację.

Jeśli chodzi o bohaterów, to właściwie nie są oni wyjątkowo oryginalni, a raczej schematyczni, doskonale znani z innych romansów historycznych. Jednak nie sposób nie polubić Violi i Quinna, ona jest kobietą z zasadami, ma silną osobowość i nie boi się mieć własne zdanie w czasach zdominowanych przez mężczyzn. On natomiast, to człowiek prawy, zupełnie bezinteresownie poświęcający się dla obcego narodu, a przy tym nieziemsko przystojny, zaradny i odważny. Razem są naprawdę zgranym duetem, a ich temperamenty tworzą mieszankę wybuchową, zapewniając czytelnikowi mnóstwo rozrywki.

Jak już wspomniałam bardzo obawiałam się tej erotyki, od której całe strony miały zajmować się ogniem. Do książki podeszłam z dużą rezerwą, nie licząc na nic odkrywczego, bo przecież w tym temacie już chyba wszystko zostało powiedziane w ostatnim czasie. Pierwsze rozdziały Dotyku Złodziejki szły bardzo opornie, irytowało mnie dosłownie wszystko. Z czasem jednak akcja nabierała tempa i muszę przyznać, że wciągnęłam się w lekturę do tego stopnia, że ciężko było mi się oderwać. Jeśli chodzi o same sceny erotyczne, to Mia Marlowe zrobiła na mnie wrażenie. Zbliżenia między Violą a Quinnem zostały opisane w sposób subtelny, absolutnie nie przekraczający granic dobrego smaku, a mimo to rozpalający zmysły czytelnika. Nie ma tu nic z prostoty trylogii E. L. James, a namiętność jaka z czasem rodzi się między bohaterami jest naprawdę świetnie wyeksponowana. No dobrze, może wilgotna joni i twardniejące sutki mogłyby od czasu do czasu zostać zastąpione nieco innym słownictwem, ale pomijając pewną powtarzalność było naprawdę nieźle. Suma summarum, jeśli chodzi o ten aspekt Dotyku Złodziejki to zostałam pozytywnie zaskoczona. Drobne mankamenty znalazły się już w samej fabule. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to romans historyczny, wszyscy doskonale znamy zakończenie i raczej nie oczekujemy zaskoczenia. Pewne elementy niestety były dla mnie zbyt banalne, zbyt naciągane, nawet jak na romans historyczny, aby w pełni czerpać przyjemność z czytania tej książki.

Wbrew początkowym obawom Dotyk Złodziejki to naprawdę niezły romans historyczny. Miłośnicy (a raczej – miłośniczki) gatunku na pewno pokochają pióro Mii Marlowe, bo posiada lekkość, jaka przy tego typu lekturach jest obowiązkowa. Spotkanie z bohaterami wielokrotnie wywoła rumieńce na policzku, nie zahaczając przy tym o wulgarne opisy, budzące raczej niesmak, aniżeli pożądanie. Dla mnie zabrakło nieco zawiłych intryg, autorka bardziej skupiła się na romansie głównych bohaterów, jednak mimo to całość wypada bardzo dobrze na tle swojego gatunku.

6/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater:


Pozdrawiam,
M.

You Might Also Like

19 komentarze

 1. Po romanse rzadko sięgam, aczkolwiek zastanawiam się, czemu zawsze sądziłam, że ta książka to paranormal jakiś...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowała mnie postać Violi i "fachu", którego stała się mistrzynią :) Na razie mam chyba jednak ochoty na romans, ale tytuł sobie zapiszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam doświadczenia z romansami historycznymi, ale coś w nich mnie nęka i kusi.. może zacznę od tego zapoznawanie się bliżej z tym gatunkiem, ale nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po powieści tego typu jak na razie nie sięgam ;) Może kiedyś... Jak często piszę przy takich ksiażkach.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za romansami historycznymi, ale przeczytania tego bym nie odmówiła:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że mamy bardzo podobny gust czytelniczy, gdyż kolejna u ciebie recenzowana książka jest na mojej półce. Jak tylko zobaczyłam w sieci Dotyk Złodziejki, to wiedziałam, że muszę ją mieć. Jeszcze wprawdzie jej nie czytałam, ale nadrobię to w najbliższej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cokolwiek co ma coś wspólnego z romansem, nie jest dobrą tematyką dla mnie :).
  Ale recenzja bardzo zgrabna, masz do tego dryg!

  OdpowiedzUsuń
 8. mam ją na oku i być może kiedyś się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno temu często zaglądałam do romansów historyczych. Ta pozycja wydaje się być ciekawa i godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak na razie sobie odpuszczę, ale będę miała na oku:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podoba mi się okładka tej książki.
  Przyznam, że od czasu do czasu lubię sięgnąć po romans historyczny. Myślę, że ta pozycja by mnie zainteresowała...

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie romanse, więc pewnie zajrzę, aczkolwiek skoro dajesz tylko 6 na 10, to nie żałuję, że nie kupiłam książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Średnio mi się spodobała ta książka. Jestem jednak ciekawa jaka będzie druga część serii :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Erotyki nie brakuje n a rynku, co nie wiem jak odbierać. Sama po ten gatunek nie sięgam i jak na razie nie zamierzam.
  Chyba miło się tak zaskoczyć pozytywnie podczas dalszej lektury. Sama nienawidzę, kiedy książka się opornie zaczyna...

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś nie jestem przekonana do tej erotyki. Z tego gatunku czytałam ostatnio "Układ doskonały" i tez muszę przyznać, ze książka jest zgrabnie i lekko napisana, więc wcale nie była taka najgorsza :) jeśli "Dotyk złodziejki" wpadnie mi w ręce, to całkiem możliwe, że jednak skuszę się na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem ciekawa tej książki, więc jak będę miała okazję ją przeczytać, na pewno to zrobię:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Już się nie mogę doczekać, by zabrać się za tę pozycję :) Zaciekawiłas mnie...

  www.strefaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran