Marissa Meyer, "Saga księżycowa. Cinder"

7/20/2013

Źródło

Wydawałoby się, że z motywem Kopciuszka w literaturze i filmie nie można już zrobić nic nowego. A jednak Marissa Meyer w swojej debiutanckiej powieści wyprowadza nas z tego błędu, umieszczając akcję Sagi księżycowej. Cinder w futurystycznym Nowym Pekinie, lata po IV wojnie światowej. 

Zła macocha i dwie przyrodnie siostry to nie wszystko, co musi znosić nowa wersja kopciuszka. W świecie, gdzie androidy towarzyszą ludziom w codziennym życiu, a świat idzie z postępem, Cinder jest wynaturzeniem. Takim człowiekiem nie-do-końca, bo zaledwie w 64%. Jest cyborgiem, z elektronicznym mózgiem, okablowaniem i metalowymi częściami ciała. Nic więc dziwnego, że świetnie sprawdza się jako mechanik. Kiedy do jej warsztatu przybywa młody książę Kai, życie Cinder zostaje wywrócone do góry nogami. Nie tylko zaczyna lubić towarzystwo księcia (bo czy cyborg może się zakochać?), ale zostaje również wplątana w ogromny, międzygalaktyczny konflikt z okrutną królową Levaną. Jeden fałszywy ruch i cała Ziemia może odczuć skutki gniewu lunarskiej władczyni. Na domiar złego śmiertelne żniwo zbiera również choroba dziesiątkująca mieszkańców planety. Na letumosis umiera coraz więcej ludzi, a kiedy jedna z przyrodnich sióstr Cinder zostaje zarażona, zła macocha wysyła swoją podopieczną na badania w poszukiwaniu antidotum. Problem w tym, że stamtąd się już nie wraca...

Osadzenie swojej historii w futurystycznej scenerii pozwala spojrzeć na oklepany motyw Kopciuszka zupełnie na nowo. Czytelnik widzi podobieństwa, doszukuje się ich, ale przy tym nie ma poczucia wtórności, nie myśli, że to już przecież było. Wizja świata przyszłości zaproponowana przez Meyer jest oryginalna i bardzo wciągająca. Ogromnym atutem są świetnie zarysowani bohaterowie. Mocni i wyraziści, przeżywający emocje, odważni i inteligentni. Nawet jeden mały android Iko, przyjaciółka Cinder ukazany jest w wyśmienity sposób. Z poczuciem humoru, a przede wszystkim – z dystansem do siebie. Jedynie postać złej królowej Levany, która miała szansę stać się najmocniejszym punktem w całej książce, została niepotrzebnie spłaszczona. Niewątpliwie tkwi w niej wielki potencjał, jednak autorka przedstawiła czarny charakter w sposób bardzo jednowymiarowy i czarno-biały. 

Wiele można też zarzucić samej akcji. Bardzo przewidywalna i choć widoczne są próby zaskoczenia czytelnika to jednak zakończenia można się domyślić już w połowie. Jedna mała informacja i już wiemy, w którą stronę pójdzie akcja oraz jak Marissa Meyer zakończy pierwszą część Sagi księżycowej. Bardziej wymagającego czytelnika będzie to irytować, ta niemożność domyślania się dalszej części i brak elementu zaskoczenia na końcu. To niestety nie wszystko. Autorka poskąpiła swoim czytelnikom obrazu futurystycznego świata, który stanowił przecież sedno całej powieści. O rzeczywistości, w jakiej żyją bohaterowie dowiadujemy się tylko ze strzępków ich rozmów, opisy są bardzo ubogie. Z jednej strony jest to atut, bo dzięki przewadze dialogów akcja zyskuje na dynamiczności, z drugiej jednak po książce osadzonej w dalekiej przyszłości można było spodziewać się więcej opisów nowego, intrygującego świata, w którym rządzi elektronika. 

Krytycznie odnoszę się do tej książki, ale na przekór wielu istotnym wadom, na które ciężko przymknąć oko, Cinder czyta się cudownie. Świat wykreowany przez autorkę wciąga, a prosty język, zupełnie niezdominowany przez nowatorskie nazwy (czego znów można by oczekiwać po dalekiej przyszłości), sprawia, że płyniemy przez kolejne rozdziały. Całość wbrew pozorom wypada naprawdę nieźle, a Saga księżycowa ma szansę stać się młodzieżowym hitem. Lekkie, niewymagające czytadło, z ciekawą fabułą, futurystyczną wizją nowego świata i fantastycznymi bohaterami gwarantuje świetną rozrywkę i jest doskonałym materiałem na filmowy scenariusz.

Marissa Meyer, "Saga księżycowa. Cinder", Egmont, Warszawa 2012, s. 440


You Might Also Like

28 komentarze

 1. Pomimo wad przez Ciebie wymienionych nadal mam ochotę na książkę i marzy mi się ona od dłuższego czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie odnowiona wersja Kopciuszka wypada znakomicie, czytałam książkę w wielką ciekawością, ja nie dopatrzyłam się minusów, historia po prostu mnie pochłonęła. ;) Chociaż też żałowałam odrobinę, że tak mało poznałam ten nowy świat. Akcja w sumie mogłaby być umieszczona w innym miejscu,a wiele nie trzeba by zmieniać. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie wymieniałam takie same minusy tej powieści jak Ty. Przewidywalność drażniła mnie niesamowicie, a świat był wykreowany nijak i bardzo stereotypowo. Żałuję, że nie było więcej Levany - autorce ta postać wyszła świetnie, bo czuć już było inny klimat zaledwie przy jej wspominaniu, a kiedy się pojawiła, to od razu czuć było jej potęgę i wrogość. Android Iko - bardzo pocieszny :D Reasumując - dla mnie to słaba powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, bo to są dwie najbardziej rażące wady tej książki. O ile brak opisów mogłabym przeboleć (w sumie od tego mam wyobraźnię), o tyle ta przewidywalność jest naprawdę zbyt duża. Ale całościowo mnie się bardzo podobało :)

   Usuń
 4. Hm.. Czytałam już dużo pozytywnych recenzji, a teraz gdy przeczytałam Twoją muszę przyznać, że osłabiłaś nieco mój entuzjazm, mimo to nadal bardzo chciałabym przeczytać tę książkę ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu są niedociągnięcia w tej książce, ale oceniłam na siódemkę, bo ogólnie bardzo przyjemnie się czyta :)

   Usuń
 5. No proszę, taka wersja Kopciuszka mi się podoba! :) Ale skoro jest to futurystyczna odsłona popularnej bajki, to dziwią mnie zarzuty o brak oryginalności. Natomiast te o przedstawianiu miejsca akcji po łebkach są już grubego kalibru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem oryginalności tej książce nie brakuje, ale niestety przewidywalności również nie...

   Usuń
  2. Oryginalnie wykorzystano motyw - przeniesienie Kopciuszka na postać bohaterki z przyszłości. Natomiast czepiam się braku oryginalności, jeśli chodzi stricte o futurystyczną wizję - jest stereotypowa, brakuje opisów, a przecież wyobraźnię trzeba podkarmić.

   Usuń
 6. Nie jestem pewna, czy mam na nią ochotę, ale gratulacje dla autorki za "odświeżenie" bajki o Kopciuszki. Brzmi bardzo oryginalnie i kreatywnie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. nie wiem czy taka wizja Kopciuszka by mnie przekonała. Jednak mam w sobie sporo z tradycjonalistki ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Odnośnie zakończenia to przecież bardzo podobnie skończyła się bajka w oryginale, a autorka na niej się wzorowała. Drugi tom ponoć ciekawszy, a i Cinder się tam znajdzie.
  Osobiście czytałam i bardzo mi się podobała. Byłam miło zaskoczona i choć było troszkę niedociągnięć, wywarła na mnie spore wrażenie. Spróbuję przeczytać w te wakacje "Scarlet" ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nie mam ochoty na tą książkę. Odpuszczę ją sobie. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam okazję wysłuchania audiobooka "Cinder" i jestem wniebowzięta. Książka od razu mi się spodobała i na pewno sięgnę po kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie, zdecydowanie nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmm akcja jest przewidywalna przede wszystkim dlatego, że wiernie odnosi się to baśni o Kopciuszku, zatem nie mogła w żaden sposób zaskoczyć - przynajmniej nie osoby, które znają tę bajki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie o to mi chodzi. Przede wszystkim mam na myśli motyw księżniczki Seleny...

   Usuń
 13. Lubię lekkie książki z ciekawą fabułą. Muszę zapoznać się z tą pozycją :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię takie książki o spokojnej fabule. Natomiast bardzo zniechęcam się do powieści o przewidywalnej akcji :) Livresland.blogspot.com :*

  OdpowiedzUsuń
 15. Nowa wersja "Kopciuszka" to brzmi zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wydaje mi się, że to trochę nie moje czytelnicze klimaty, więc nie wiem czy mi się spodoba. Jednak mimo to spróbuję po nią sięgnąć, bo ta seria mnie dziwnie intryguje;]

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie się książka podobała, ale z perspektywy czasu oceniłabym ją trochę niżej niż to uczyniłam. Jednak jest to ciekawa propozycja dla młodzieży :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ogromnie podobała mi się ta książka, choć rzeczywiście większości rzeczy można było się domyślić dużo wcześniej, ale świetnie się ją czyta i nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce wpadnie część druga. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Eeee... Raczej nie dla mnie. Takie futurystyczne opowieści raczej mnie nie kręcą. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Fajna, ale bez szału :) mimo wszystko mam ochotę na tom drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Chyba byłaby całkiem dobra na letnie wieczory :) Zastanowię się nad nią :)
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. I teraz zastanawiam się, czy sięgnąć po tę książkę...podoba mi się pomysł na właśnie takie, nietypowe, przedstawienie historii Kopciuszka. Ale wykonanie mogłoby być lepsze. Mimo wszystko, jako lekka powieść do poczytania w ramach odpoczynku, "Cinder" powinna być odpowiednia;)

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran