Peter Hince, "Queen. Nieznana historia"

7/23/2013

źródło

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jaki tak naprawdę był ten Freddie Mercury, jak to jest być blisko wielkiego rockowego zespołu lub ile prawdy jest w plotkach na temat rock’n’rollowego życia to Peter Hince daje Wam szansę poznać te i wiele innych informacji z pierwszej ręki. Jako członek ekipy technicznej zespołu, spędził u boku Queen wiele lat, był świadkiem rozwoju światowej kariery, ale towarzyszył Freddiemu, Brianowi, Rogerowi i Johnowi również w gorszych chwilach. Tych jednak było nie wiele, bo niezależnie od wszystkiego The show must go on.

Peter Hince dołączył do grupy na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Szybko zżył się z całą ekipą, a podróżowanie z zespołem, a także przywileje pracy u boku Queen stały się nieodłącznymi elementami jego życia. Po latach opisał swoje doświadczenia gwarantując czytelnikowi nieograniczony wstęp za kulisy jednej z największych grup rockowych wszech czasów. Opiera się tylko i wyłącznie na osobistych doświadczeniach, unika taniej sensacji rodem z brukowej prasy, jednak nie stroni od pikantnych szczegółów. Jego subiektywizm nie przesłania mu prawdziwego obrazu członków ekipy. Bez pardonu opowiada o humorach Freda, czy narkotykowych ekscesach zespołu. Nie stara się ukryć, że seks, alkohol i kokaina to chleb powszedni dla rock’n’rollowca, ale równocześnie nie próbuje usprawiedliwiać zachowania swoich kolegów. Co więcej, Hince otwarcie przyznaje, że sam był częścią tego świata, a obietnica wejściówek na koncert Queen, otwierała przed technicznym wiele drzwi. Ale te osobiste doświadczenia mają również drugą stronę medalu. Peter, jako jeden z nielicznych, miał okazję poznać Freda, Briana, Rogera i Johna w różnych sytuacjach. Pokazuje coś, czego tabloidy zwykle unikają – ludzką twarz tej sławnej od wielu lat czwórki. Poza świetnymi muzykami i zatwardziałymi rock’n’rollowcami członkowie Queen to także niezastąpieni przyjaciele, na których można polegać. Peter Hince skupił się na swojej relacji z liderem zespołu i w przejmujący sposób ukazał niezwykłą więź jaka łączyła go z Freddiem, mimo tego, że często się ze sobą nie zgadzali. 

Queen. Nieznana historia to bardzo nietypowa biografia. Nie znajdziemy tu patetycznego stylu i nudnych informacji, zdobywanych przez osoby trzecie. To raczej zapis jednego z członków ekipy, który wszystko to, o czym inni tylko słyszeli, przeżył naprawdę. Wiele interesujących faktów, które dotąd zarezerwowane były tylko dla nielicznych, znajduje się w tej publikacji. Ciekawe anegdoty, wydarzenia ze sceny, zza kulis, z tournee, to tylko nieliczne przykłady stanowiące o niepowtarzalności tej książki. A wszystko to okraszone zdjęciami, w większości pochodzącymi z prywatnych zbiorów Hince’a, których próżno szukać gdzie indziej.

Niezapomniana muzyczna podróż u boku jednego z największych zespołów wszech czasów. Ta książka to nie tylko kronika kluczowych wydarzeń z kariery zespołu, zarezerwowana wyłącznie dla fanów Queen. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika nie tylko rocka, ale muzyki w ogóle. Bo ten zespół, jak mało który, wpisał się w historię rynku fonograficznego i nic nie wskazuje na to, aby miał odejść w zapomnienie. „Queen. Nieznana historia” to esencja tego, co składa się na żywot rock ‘n rollowca*. 
9/10

* - cytat pochodzi z opisu wydawnictwa umieszczonego na okładce  
Peter Hince, "Queen. Nieznana historia", SQN, Kraków 2012, s. 288

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu SINE QUA NON:

  

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Jak tylko będzie okazja- przeczytam!
  Bardzo lubię pozycje o muzykach, a już "od kuchni" wprost uwielbiam. :)
  Bardzo fajna recenzja, świetny początek- taka gra zdań uzupełnionych cytatami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Queen to jeden z moich ukochanych zespołów. Nigdy nie zapomnę chwili, gdy pierwszy raz usłyszałam ,,Bohemian rhapsody" - magia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka, choć dla mnie miejscami nierówna. Ale dla każdego fana zespołu perełka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Queen dlatego z miłą chęcią bym ją przeczytała
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten zespół! Chętnie dowiedziałabym się nowych faktów... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tego zespołu, gdyż nie słucham zagranicznej muzyki, dlatego tym razem nie pokuszę się na powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam ten zespół <3 chętnie przeczytam, szczególnie, że uwielbiam biografie :)

  zapraszam do siebie, recenzjuję w formie youtubowej, może przypadnie Ci do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam ten zespół i mam tę książkę na oku, powinna przypaść mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię ten zespół i mam w planach przeczytać bo bardzo mnie zachęciłaś! ;) Lubię biografie, a skoro tym bardziej nie jest nudna..

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałem tę książkę jakiś czas temu w Internecie, ale po nią nie sięgnąłem (właściwie to nie wiem, dlaczego). W zespole Queen zakochałem się niedawno, ale dosyć intensywnie. Może to wspomnienia z dzieciństwa? Lata '90 to w tle muzyka Queen, jakoś do 2000 roku bardzo intensywnie ich grano, ale wtedy nie było jeszcze takiego napływu jedno sezonowych gwiazd pop :)

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran