ZAPOWIEDZI: Upragnione książki października

10/09/2013

Myślałam, że to wrzesień jest pełen niesamowitych książek, a tu proszę - październik wydaje się być pod tym względem jeszcze lepszy. Poniżej przedstawiam Wam te z październikowych premier, które najchętniej widziałabym na swojej półce (po ostrej selekcji, więc to niewielka część).

Autor: Charlote Bronte
Tytuł: Villette
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 23 października 2013

Lucy Snow – młoda Angielka, która w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń straciła wszystko: rodzinę, dach nad głową, serdecznych opiekunów i jakiekolwiek zasoby materialne, pod wpływem impulsu decyduje się na desperacki krok i wsiada na statek, który zabiera ją do Francji. Szukając pracy trafia do miasta Villette, gdzie rzeczywiście los się do niej uśmiecha, jakby to sama opatrzność zaprowadziła ją w to miejsce. Lucy otrzymuje pracę na pensji dla dziewcząt prowadzonej przez Madame Beck.
Lucy stara się nie oczekiwać od losu niczego poza spokojną egzystencją, to w obecnej chwili wydaje jej się spełnieniem marzeń. Ale życie wokół niej nie jest bynajmniej spokojne. Lucy mimowolnie zostaje wplątana w wiele tajemniczych zdarzeń, a jej serce powoli zaczyna się otwierać…


Autor: John Green
Tytuł: Szukając Alaski
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 9 października 2013

Życie Milesa Haltera było totalną nudą aż do dnia, gdy zaczął naukę w równie nudnej szkole z internatem. Wtedy spotkał Alaskę Young. Piękną, inteligentną, zabawną, seksowną, szaloną i do bólu fascynującą. Alaska owinęła sobie Milesa wokół palca, wciągając do swojego świata i kradnąc mu serce. Czy dzięki niej chłopak odnajdzie  to, czego szuka? Wielkie Być Może – najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.
Głęboko poruszający debiut Johna Greena, porównywany z przełomowym Buszującym w zbożu J.D. Salingera, to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.

Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Tytuł: Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 23 października 2013

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie, wbrew faktom, żywią nadzieję, że pobyt w Paryżu przyniesie ukojenie. Czy te oczekiwania się spełnią?
Podążająca śladem Róży Nina pragnie wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. Na jej drodze pojawi się fascynujący i tajemniczy kolekcjoner sztuki z Argentyny. Razem spróbują się dowiedzieć, kto i dlaczego kradnie dzieła Rose de Vallenord.

 Autor: Elizabeth Massie / Michael Hirst
Tytuł: Dynastia Tudorów: Bądź wola twoja
Wydawnictwo: Harlequin Mira
Data wydania: 23 października 2013

Anna Boleyn zostaje stracona, a na północy kraju wybucha katolicka rebelia. Królewska armia daje powstańcom krwawą lekcję. Henryk nie spocznie, dopóki ostatni z przywódców nie zapłaci głową.  Nowa królowa, piękna i pełna ciepła Jane Seymour przekonuje Henryka aby pojednał się z córkami, Elżbietą i Marią, a niedługo sama obdarza go wymarzonym synem. Jane jednak umiera wkrótce po porodzie, zrozpaczony król zamyka się w odosobnieniu. 
Polityczne intrygi  rządzą dworem, nieoczekiwanie pojawia się pretendent do tronu, a niezagojona od wielu lat rana zagraża życiu monarchy. W trosce o słabnąca pozycję Anglii i swoje interesy, Kanclerz Cromwell, gorący zwolennik Reformacji,  przekonuje Henryka do ślubu z protestancką księżniczką, Anną Kliwijską. Nowy związek nie spełnia jednak oczekiwań króla i Henryk szuka powodu, by  unieważnić małżeństwo. Cromwell musi znaleźć wyjście z sytuacji. Decyzja zostaje podjęta, gdy wzrok króla pada na piękną i młodą kokietkę, Katherine Howard.

 Autor: Agnieszka Osiecka
Tytuł: Dzienniki 1945-1950
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 8 października 2013

Dzienniki – pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci Poetki – to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. I choć w wielu swoich wierszach, z właściwą sobie lekkością, przemycała prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie. Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu Czytelników kontrowersyjna.
Pierwszy tom „Dzienników” Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945–1950 i otwiera wielotomową edycję. Jedno z największych i najbarwniejszych dzieł polskiego pamiętnikarstwa na pewno wywoła burzę wokół postaci Autorki. Po latach narosłych mitów i plotek oddajemy głos Jej samej. Zgodnie z życzeniem samej Poetki – kiedy Jej już nie ma. Choć przecież jest…

You Might Also Like

40 komentarze

 1. Tym razem nie widzę nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza i druga pozycja to moje must have :). Mam nadzieję, że zachwycisz się "Szukając Alaski" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Rose de Vallenord" *.* Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie te książki ja również baaaardzo bym chciała mieć na swojej półce - w szczególności "Villette" - eh:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Vilette wygląda nieźle, ale ja akurat mam dwutomowe wydanie z ŚK :)

  OdpowiedzUsuń
 6. zaprezentowałaś ciekawe tytuły, ale szkoda, że nie dla mnie tematycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie - Osiecka! Li i jedynie!

  OdpowiedzUsuń
 8. "Villette" - koniecznie MUSZĘ mieć! :D Podobnie jak "Szukając Alaski". Nie pogardziłabym również "Dziennikami". :) Wspaniałe zapowiedzi, trzeba przyznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja za tych Tudorów muszę się zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Greena chciałabym w końcu poznać... :).

  OdpowiedzUsuń
 11. tudorowie to chyba serial jest? Ja na razie czytam ksiązki wydane wczesniej premierami sie nie przejmuję :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, są trzy części książek napisane na podstawie scenariusza do serialu :-) "Bądź wola twoja" to trzecia z kolei.

   Usuń
 12. Z tych książek najchętniej przygarnęłabym powieść pani Gutowskiej-Adamczyk :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dwie pierwsze pozycji to moje absolutne must have:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam Villette w niedawnym wydaniu ze Świata książki i muszę przyznać, że dość podobna do "Profesora", można by nawet rzec, że bliźniaczo podobna...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja "Profesora" nie miałam okazji czytać...

   Usuń
  2. Więc luz :D
   Ja czytałam najpierw właśnie Villette, a potem Profesora i przyznać muszę, że odniosłam wrażenie iż Charlotte Bronte zabrakło tematów na kolejne powieści :)
   Co nie zmienia faktu, że obiebardzo mi się podobały i z pewnością do nich wrócę. Nie mam jednak takiego odczucia, jak z Jane Austen, czyli pytania w pustkę: Ach! Czemu jej książek jest tak strasznie mało!

   Usuń
  3. Mnie z kolei Austen nie podchodzi (o ile mogę tak powiedzieć, bo nie przeczytałam w całości żadnej książki, ale próbowałam z dwoma i niebawem robię 3 podejście).

   Usuń
 15. O tak drugiej części "Podróży do miasta ..." też wyczekuję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Rowniez czekam na druga czesc ,,Rozy'':)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzisiaj taki cudowny dzień – premiera „Szukając Alaski”. Moja mama była akurat w księgarni i zapytała się o tę książkę, ale dowiedziała się tyle, że dostarczą ją prawdopodobnie dopiero wieczorem. No cóż, muszę poczekać z czytaniem do jutra... :) Oprócz tego z „Villette” muszę się zaznajomić. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Intryguje mnie "Villette". Natomiast inne wymienione przez Ciebie książki akurat mnie nie interesują;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Gutowską-Adamczyk na pewno kupię. Chętnie przeczytałabym też "Dzienniki" Osieckiej.

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytam właśnie biografię sióstr Bronte. Muszę koniecznie przeczytać "Villette".

  OdpowiedzUsuń
 21. Wszystkie bym chciała, a szczególnie "Villette"

  OdpowiedzUsuń
 22. Widzę dwie książki dla siebie :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Chętnie przeczytałabym wszystkie książki z tej listy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dla mnie najważniejsze są "Dzienniki":)

  OdpowiedzUsuń
 25. "Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord" moja perełeczka! "Szukając Alaski" polecam! Możesz ją wygrać u mnie w konkursie na blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wyjątkowo nie ma tutaj nic dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jestem obecnie w połowie "Szukając Alaski" :-)
  Oczywiście nie ulega wątpliwości, że Tudorowie w końcu muszą znaleźć się na mojej półce. Nie wiem, kiedy, ale to taki prywatny must have. Interesuje mnie również "Podróż do miasta świateł"

  OdpowiedzUsuń
 28. Kolejne ciekawe zestawienie, chętnie bym je też przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran