ENGLISH MATTERS: Listopad/Grudzień

11/19/2013

źródło: http://kiosk.colorfulmedia.pl/

Osoby uczące się języków obcych doskonale wiedzą jak nudne i niezrozumiałe mogą być podręczniki naukowe. I chociaż są one niezbędne do nauki, to te bardziej rozrywkowe źródła – jak filmy czy czasopisma w obcych językach – są nie mniej ważne. Jako studentka drugiego roku filologii angielskiej, chciałabym przekazać parę moich osobistych spostrzeżeń na temat jednej z takich alternatyw – magazynu English Matters

Na tapetę wzięłam najnowszy numer czasopisma, który skusił mnie przede wszystkim artykułem o F. S. Fitzgeraldzie (autorze słynnego Wielkiego Gatsby’ego) oraz amerykańską kulturą w idiomach. Ale po kolei. 

THIS AND THAT 
Jest to dział otwierający magazyn. W bieżącym numerze możemy przeczytać o trójce mężczyzn obdarzonych niezwykłą inteligencją. Znajdzie się Amerykanin z IQ równym 195, upośledzony mężczyzna obdarzony niezwykłymi zdolnościami matematycznymi oraz pewien Rosjanin, który nie potrafi zapominać. Teksty są krótkie i nieskomplikowane, a dodatkowo pod każdym z nich znajdziemy słowniczek trudniejszych wyrazów. 

PEOPLE AND LIFESTYLE
Kolejny dział w tym numerze zainteresował mnie najbardziej ze względu na obszerny artykuł poświęcony F. S. Fitzgeraldowi. The Man behind The Gatsby to inne spojrzenie na tego słynnego pisarza. Krótka nota biograficzna przybliża nam nieco sylwetkę Fitzgeralda i opowiada po trosze o jego najsłynniejszej książce. W nawiązaniu do życia pisarza, pojawia się również artykuł zatytułowany The Roaring 20s, obejmujący najważniejsze wydarzenia historyczne z lat dwudziestych minionego wieku. Znajdzie się też trochę miejsca na współczesne aspekty dotyczące tego działu. 

CULTURE
W tej sekcji najwięcej miejsca zajmuje amerykańska Statua Wolności. Trochę o historii przybycia Lady Liberty do Stanów Zjednoczonych, o danych technicznych oraz o (z przymrużeniem oka, oczywiście) karierze filmowej.

TRAVELS
Tematycznie na listopad, w tej sekcji znajdziemy artykuł powiązany ze świętem Halloween. Urszula Gruszecka - autorka artykułu - zdradza czytelnikom, gdzie najlepiej wybrać się na halloweenowe przyjęcie, które dla niektórych jest niemalże tak ważne, jak Sylwester.

LANGUAGE
W tym dziale poznamy mnóstwo idiomów. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna część nauki języka angielskiego, bo ich używanie wpłynie na naturalność naszych wypowiedzi, a także znacznie je urozmaici.

LEISURE
Innymi słowy – sekcja rozrywkowa, zaskoczyła mnie przede wszystkim nazwiskiem autora artykułu. Jeden z wykładowców na mojej uczelni (co prawda mnie nie uczy, ale jednak) nazywa się dokładnie tak samo i teraz zachodzę w głowę czy to tylko zbieżność nazwisk. Artykuł poświęcony został Nikowi Wallenda, pewnemu amerykańskiemu akrobacie, który nie wie, co to strach.

Na duży plus działa to, że pod każdym artykułem znajdziemy słowniczek trudniejszych (lub nie) wyrazów i wyrażeń. Dzięki temu nie musimy się odrywać od czytania, aby sprawdzić znaczenie danego słowa w słowniku, tylko wszystko mamy w bezpośrednio pod artykułem. Każdy numer wzbogacony jest o dodatek w postaci małej książeczki. Tym razem mamy tu wskazówki jak poprawnie pisać e-maile: formalne i nieformalne. Przydatne zwroty oraz przykładowe teksty na pewno pomogą w nauce.Jest prosto i przejrzyście, a więc dokładnie tak, jak być powinno.

English Matters na pewno nie zastąpi nam podręczników i lektoratów, ale może być ciekawym urozmaiceniem nauki. Warto jednak zaznaczyć, że dla początkujących może okazać się za dużym wyzwaniem, bo choć sporo słówek jest przetłumaczonych, to jednak bez znajomości podstaw gramatyki angielskiej i niewielkiego chociaż zasobu słownictwa się nie obędzie.Polecam czasopismo osobom, które znają podstawy języka angielskiego, a tych bardziej zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z Business English Magazine, wydawanym nakładem wydawnictwa Colorful Media. Ja opowiem o nim przy innej okazji.

Zapraszam również do zapoznania się z ofertą wydawnictwa Colorful Media, ponieważ oferuje ono szereg innych czasopism językowych. Uczysz się niemieckiego? Sięgnij po Deutsch Aktuell! A może potrafisz porozumiewać się po francusku? W takim razie Français Présent to coś dla Ciebie! A może hiszpański lub rosyjski? Zajrzyj do ?Espanol? Sí, gracias oraz Остановка: Россия!

OFERTA WYDAWNICTWA: http://kiosk.colorfulmedia.pl/

Za udostępnienie czasopisma English Matters dziękuję:

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Od jakiegoś czasu widuję na blogach recenzje tego czasopisma. Jestem go ciekawa, bo myślę, że może to być ciekawa forma nauki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam te magazyny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje pierwsze EM - przyznam, troszkę się rozczarowałam opowieścią o Fitzgeraldzie. Ale mimo wszystko, sam magazyn pomocny w nauce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasopisma jestem ciekawa, ale jakoś nie uśmiecha mi się zamawianie go przez internet. :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Ja zaczęłam z ciekawości i tylko dlatego, że Pani Paulina mi zaproponowała. Sama jakoś nie sądziłam, że kupię, teraz pewnie raz na jakiś czas pozwolę sobie na interesujący mnie numer :)

   Usuń
 6. Ciekawe, chociaż ja jeszcze nie miałam Gatsby'ego przeczytać.. Ale najbardziej interesuje mnie artykuł o Halloween. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę się kiedyś skusić :-) Chciałabym dorwać numer, w którym będzie coś z mojego zakresu zainteresowań

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi nieźle, tylko ja aktualnie za norweski się wzięłam ;) No ale - angielski jest nieśmiertelny, więc może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio jest jakiś dziwny szał na języki skandynawskie. Ja tam wolę gorące południe - hiszpański i francuski ;-)

   Usuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran