ENGLISH MATTERS: WIELKA BRYTANIA (WYDANIE SPECJALNE)

1/06/2014Wydanie specjalne: Wielka Brytania wydane zostało w formacie multimedialnym, w pliku PDF. Zdecydowałam się na ten numer ze względu na swoje studia i zainteresowanie krajami anglojęzycznymi. W tym numerze znajdziemy naprawdę dużo informacji - od podstawowych wiadomości na temat Wielkiej Brytanii i jej symboli aż po elementy biznesu w osobie Anity Rodrick - założycielki marki The Body Shop. 

http://kiosk.colorfulmedia.pl/item/english-matters-wielka-brytania316.html
Na początku mamy bardzo przejrzyście wyszczególnione informacje takie jak powierzchnia, ludność, system polityczny, etc. Czyli najważniejsze wiadomości w pigułce. Czytamy również o Big Benie, piętrowych autobusach i budkach telefonicznych. Jest też krótka lekcja fonetyki, co bardzo mi się spodobało. Zaznaczenie, że w WB istnieje wiele dialektów i tak naprawdę w każdej części Zjednoczonego Królestwa mówi się zupełnie inaczej jest o tyle ważne, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a warto to wiedzieć wybierając się na wakacje do Anglii i okolic.

Interesujący jest artykuł na temat religii w Wielkiej Brytanii. Zaskakujące jest to, że tylko 4% populacji uczęszcza na msze regularnie, choć większość zostaje ochrzczona i bierze ślub kościelny. Ale to nie jedyne informacje jakie znajdziemy w tym artykule. Przegląd najważniejszych miejsc kultu to również ciekawostka nawet z turystycznego punktu widzenia. I na koniec dwie modlitwy: Ojcze nasz oraz Zdrowaś Maryjo przetłumaczone na angielski. Nie mogę uwierzyć, że obie znam po łacinie, a po angielsku nie!

Najciekawszy rozdział moim zdaniem to ten o Rodzinie Królewskiej. Śledzę poczynania Księcia Williama oraz jego żony Katherine, a i cała historia monarchii jest niezwykle ciekawa, dlatego ten artykuł czytałam z wielką przyjemnością i ochotą na poszerzenie swoich wiadomości o członkach rodziny królewskiej, ich przodkach i samej królowej Elżbiety II.

Poznamy także Wielką Brytanię z bardziej rozrywkowej strony. Najpopularniejsze programy nadawane przez brytyjskie stacje takie jak Mam Talent czy Top Gear zaprezentuje nam Anna Richards.Nie sposób wymienić wszystkiego, co pojawia się na łamach tego numeru. Jest to naprawdę solidna dawka ciekawych informacji na temat całej Wielkiej Brytanii. Świat kultury, polityki i rozrywki brytyjskiej monarchii staje przed nami otworem!

Ten numer magazynu jest naprawdę świetny. Żałuję tylko, że nie ma go w formie papierowej tak, abym w każdej chwili mogła do niego zerknąć i odnaleźć interesującą mnie informację. Mimo to gorąco polecam, bo znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, których czasem się nie wie, nie pamięta lub nie zwraca na nie uwagi. A warto posiadać podstawową wiedzę na temat tak wspaniałej monarchii.

Za udostępnienie czasopisma English Matters dziękuję:

źródło obrazka: http://weheartit.com

You Might Also Like

6 komentarze

 1. Faktycznie, dla fanów tamtejszej kultury niemała gratka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda ciekawie, szczególnie ta część o rodzinie królewskiej! :))

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam to czasopismo. Nie jestem wielbicielką kultury anglosaskiej, ale ,,English Matters" kupuję regularnie już od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 4. O rodzinie królewskiej też bym chętnie poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowała mnie ta ciekawostka o The Body Shop, myślałam, że napiszesz o tym coś więcej, ale widocznie tak łatwo nie ma :D
  Tyle się uczę angielskiego, a tych dwóch modlitw nie umiem w tym języku. Nie umiem nawet po łacinie - wstyd! Umiem za to "Ojcze nasz" po hiszpańsku :P
  A o rodzinie królewskiej zawsze chętnie się czyta :) Może to nie Henryk VIII (czy może raczej - dzięki Bogu, że to już nie on!), ale dzisiejsza monarchia i tak jest interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tu Cię zaskoczę, bo jest tu także krótki przegląd całej dynastii Tudorów :)

   Usuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran