ZAPOWIEDZI: Co nowego w lutym?

2/09/2014

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/205850/wichrowe-wzgorza
Autor: Emily Brontë
Tytuł: Wichrowe Wzgórza
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 5 lutego 2014

Arcydzieło. Romans wszechczasów. Jedyna powieść Emily Bronte.
Niezwykła historia miłości Heathcliffa i Katarzyny. Rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Wichrowych Wzgórzach – posiadłości Earnshawów i w Drozdowym Gnieździe – należącym do rodziny Lintonów.

Autor: Marcel Proust
Tytuł: W cieniu zakwitających dziewcząt
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 19 lutego 2014

W cieniu zakwitających dziewcząt to drugi tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury. Proust przepięknie odmalowuje życie francuskiego mieszczaństwa w czasach tzw. belle époque. Zwraca uwagę na każdy detal, niuans. Autor wnikliwie i mądrze ukazuje relacje międzyludzkie, tu też najważniejszy jest każdy detal, każdy niuans. Główny bohater wchodzi w wiek, gdy najważniejsze stają się dziewczęta….W tej powieści jest mądrość i znajomość życia niezależna od epoki w jakiej się żyje. Czytając Prousta czerpiemy z bogactwa spostrzeżeń socjologicznych, filozoficznych i psychologicznych.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/206161/amon-moj-dziadek-by-mnie-zastrzelil
Autor: Nikola Sellmair, Jennifer Teege
Tytuł: Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 25 lutego 2014

To jedno zdarzenie zachwiało całym jej życiem: Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göcie. Miliony ludzi znają historię Götha. W „Liście Schindlera” Stevena Spielberga jest brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego oraz kompanem „od kieliszka” i rywalem wybawcy Żydów Oskara Schindlera. Göth był odpowiedzialny za śmierć tysięcy osób i został powieszony w 1946 roku. Jego życiowa towarzyszka i ukochana babcia Jennifer Teege, Ruth Irene, w 1983 roku popełniła samobójstwo. Jennifer jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w rodzinie zastępczej, studiowała w Izraelu. Po swoim odkryciu musiała stawić czoło historii rodzinnej, od której już nigdy nie zdoła uciec. Jak jeszcze kiedyś ma spojrzeć w oczy swoim żydowskim przyjaciołom? Co powinna powiedzieć własnym dzieciom? Jennifer Teege postanawia zmierzyć się z przeszłością. Spotyka się z matką, której nie widziała od wielu lat, razem z dziennikarką Nikolą Sellmair bada historię swojej rodziny, odwiedza miejsca związane z tą przeszłością: wyjeżdża do Polski i raz jeszcze do Izraela. Krok po kroku, z przerażenia mrocznymi losami rodziny, tworzy historię własnego wyzwolenia.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/207128/ostatnie-dni-dyktatorowAutor: Diane Ducret, Emmanuel Hecht
Tytuł: Ostatnie dni dyktatorów
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 17 lutego 2014

„Po fakcie człowiek żałuje tylko, że był za dobry” – wycedził Adolf Hitler, gdy z Ewą Braun ślubowali sobie nie tyle dozgonną miłość, co wspólne samobójstwo. Gdy cyjanek zaczął krążyć w ich żyłach, ona pierwsza osunęła się na ziemię. Mimo zażycia śmiertelnej dawki trucizny, chwilę później Hitler strzelił sobie w głowę. Czy aż tak bardzo chciał być pewny, że nie dostanie się żywy w ręce aliantów?
Ostatnia noc Mussoliniego z piękną kochanką. Czy podejrzewał, że prosto z satynowej pościeli trafią na stację benzynową, gdzie zawisną głowami w dół? Przecież mógł uciec, miał tyle okazji. Nad jeziorem Como zawsze wpadał w melancholię. „Czekam na ostatni akt tragedii” – wypalił w ostatnim z wywiadów.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/204735/zasrane-zycie-mojego-ojca-zasrane-zycie-mojej-matki-i-moja-zasrana-mlodosc
Autor: Andreas Altmann
Tytuł: Zasrane życie mojego ojca, zasrane życie mojej matki i moja zasrana młodość
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 5 lutego 2014

Dzieciństwo po wojnie w idyllicznej miejscowości pielgrzymkowej Altötting. Ale historia, którą opowiada Andreas Altmann, nie jest o łasce albo cudach, lecz o brutalnej przemocy i niekończącym się strachu. Altmann wspomina z bezwzględną szczerością: swojego ojca, który wraca z wojny jako psychiczny wrak i bije swojego syna do nieprzytomności, swoją matkę, która jest zbyt słaba, by chronić syna, dziecko, które walczy o przetrwanie. Dopiero w wieku młodzieńczym udaje się Altmannowi uciec. Straszliwe doświadczenia nie są jednak w stanie go złamać. Są raczej kluczem do życia poza statusem ofiary.
 http://www.gandalf.com.pl/b/wrota-piekiel-ravensbruck/
Autor: Anja Lundholm
Tytuł: Wrota piekieł, Ravensbrück
Wydawnictwo: Karta
Data wydania: 25 lutego 2014

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück w schyłkowej fazie - przepełnienie, brud, głód, okrucieństwo, codzienne umieranie. Anja Lundholm z wrażliwą uwagą zdystansowanego świadka i zarazem uczestniczki wydarzeń opowiada o obozowej codzienności najniższych warstw więźniarskiej społeczności. Jej narracja oscyluje między poczuciem beznadziei, a wolą przetrwania, kapitulacją i buntem, tworząc poruszający zapis skrajnego doświadczenia, po którym nikt nie pozostaje taki sam.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/204456/transsyberyjska-droga-zelazna-przez-rosje-i-dalej
Autor: Piotr Milewski
Tytuł: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: 17 lutego 2014

Petersburg – Moskwa – Irkuck – Władywostok. Podróż najdłuższą linią kolejową świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc.
Piotr Milewski zabiera nas w fascynującą podróż, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy kolei łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji – niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka-szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/205824/tajemnica-filomenyAutor: Martin Sixsmith
Autor: Martin Sixsmith
Tytuł: Tajemnica Filomeny
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 18 lutego 2014

Irlandia, rok 1952. Nastoletnia Filomena Lee zachodzi w przypadkową ciążę, rodzina wysyła ją do klasztoru w miejscowości Roscrea, w hrabstwie Limerick, do miejsca gdzie zakonnice „opiekują się upadłymi kobietami”. Kiedy chłopiec, którego urodziła, kończy trzy lata, zostaje odebrany matce, „sprzedany” przez zakonnice do adopcji amerykańskiej rodzinie i wywieziony z Irlandii. Zmuszona do formalnego zrzeczenia się wszelkich praw do dziecka, nigdy więcej go nie zobaczyła, kolejne pięćdziesiąt lat spędziła na poszukiwaniach. Przez te wszystkie lata nie miała pojęcia, że i syn szukał jej przez całe swoje życie.

 http://lubimyczytac.pl/ksiazka/188217/plantageneci-waleczni-krolowie-tworcy-anglii
Autor: Dan Jones
Tytuł: Plantageneci
Wydawnictwo: Astra
Data wydania: 19 lutego 2014

Plantageneci to dzieje jednej z największych królewskich dynastii. Ród ten władał Anglią przez osiem pokoleń pomiędzy 1154 a 1399 rokiem, dając Anglii najbardziej znanych i zarazem niesławnych władców tej epoki, których władza rozciągała się od szkockich nizin po szczyty Pirenejów, od Irlandii po granice Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Angielska wyspa podczas ich rządów doświadczyła okrutnej, krawej historii, ale i znakomitych rządów, by ostatecznie władzę przejęła nowa dynastia - Tudorowie.
Żywiołowa, nowatorska książka Dana Jonesa, przywraca nieco zapomnianych Plantagenetów z powrotem do życia. To urzekająca epicka historia o wciąż frapującym angielskim średniowieczu - portret dynastii tyleż urzekającej, co przeklętej. To obraz dynastii królów - twórców Anglii.
 http://lubimyczytac.pl/ksiazka/205482/pensjonat-marzen
Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Pensjonat marzeń
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 5 lutego 2014

Bohaterki SZKOŁY ŻON powracają! Po lekcjach w Szkole wiedzą, że ich los zależy przede wszystkim od nich samych.
Biorą sprawy w swoje ręce. Podupadły hotel położony w samym sercu kaszubskich lasów zamieniają w PENSJONAT MARZEŃ. Cudowne miejsce, z którym wiąże się smutna, romantyczna historia, musi się stać przytulnym hotelem otoczonym czarodziejskim ogrodem. W przeciwnym razie wszystko przepadnie...
Czy mimo tych drobnych i tych całkiem sporych przeszkód dadzą sobie radę?
Czy po raz kolejny okaże się, że w kobietach tkwi siła, która pozwala przenosić góry?
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/207222/z-jednej-gliny
Autor: Liliana Fabisińska
Tytuł: Z jednej gliny
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 19 lutego 2014

Lena, Gośka, Marta… I Nora, która organizuje zajęcia z ceramiki, choć właściwie za bardzo się na tym nie zna. Ma tylko w pełni wyposażony warsztat, w którym pracował jej zaginiony w tajemniczych okolicznościach mąż. A przecież musi jakoś zarobić na utrzymanie pięciorga dzieci po tym, jak została zupełnie sama…
Pierwsze spotkanie czterech kobiet nie należy do najbardziej udanych. Czy może być początkiem czegoś naprawdę wartościowego i trwałego?
„Z jednej gliny” to powieść o przyjaźni zrodzonej w trudnych okolicznościach, ale przez to zdolnej przezwyciężyć wszelkie przeszkody.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/203878/krol-uciekinier
Autor: Jennifer A. Nielsen
Tytuł: Król Uciekinier
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 5 lutego 2014

Drugi tom niezwykłej Trylogii władzy! Zaledwie chwilę temu Jaron zasiadł na tronie, a już zaczynają krążyć pogłoski o planowanym zamachu na króla. W dodatku najwyraźniej szykuje się wojna – piraci żądają zwrotu należących do nich kiedyś ziem, w przeciwnym razie napadną na Carthyę. Żeby uratować królestwo, Jaron będzie musiał je… opuścić. Ale czy będzie mógł do niego wrócić?
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/207225/gra-o-milosc
Autor: Eve Edwards
Tytuł: Gra o miłość
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 19 lutego 2014

Mercy Hart jest córką jednego z najbogatszych i zarazem najbardziej pobożnych londyńskich kupców. Kit Turner to aktor i nieślubny syn zmarłego hrabiego Dorset.
Zrządzenie losu sprawia, że ich drogi się przecinają. Ich uczucie napotyka jednak liczne przeszkody. Dziewczyna musi zdecydować, czy pójdzie za porywem serca, czy skaże siebie i ukochanego na męki niespełnionej miłości.

You Might Also Like

24 komentarze

 1. Muszę się wziąć kiedyś za Prousta, ale póki co, sięgam raczej lżejsze lektury. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej mnie interesuje pozycja "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej". Z uśmiechem przyglądałam się także obecnej w zapowiedziach książce "Pensjonat marzeń" po zachwycie nad "Balladą o ciotce Matyldzie" Pani Witkiewicz :D Ciekawa jestem również jak wypadnie w opinii czytelników kolejna powieść z serii "Babie lato" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja serię Babie Lato bardzo lubię, stąd właśnie "Z jednej gliny" w moich zapowiedziach :)

   Usuń
 3. Ciekawe zapowiedzi. ,,Pensjonat marzeń'' właśnie czytam. Natomiast mam jeszcze ochotę poznać ,,Z jednej gliny''.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś mi chyba komentarza nie zapisało:) no to jeszcze raz, WIchrowe Wzgórza klasyka, cudny Pensjonat marzeń, bardzo mi się podobał. Ostatnie dni dyktatorów już sobie zarezerwowałam do pożyczenia, czekam teraz na Prousta. Do Twoich zapowiedzi dołożyłabym jeszcze świetne Malownicze. Wymarzony dom - Magdy Kordel:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety pierwsze słyszę o tej książce, zaraz zobaczę co to takiego :D

   Usuń
 5. "Wichrowe wzgórza" już czekają na półce, Altmann bardzo mnie intryguje, skusiłabym się jeszcze na "Pensjonat marzeń" oraz "Z jednej gliny".

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo tego! :)
  Na pierwszy rzut oka przypadły mi do gustu "Tajemnica Filomeny", "Transsyberyjska..." i "Zasrane życie mojego ojca...". Pozycje ciekawe i niebanalne. Aż się nie spodziewałam ile dobrego może przynieść luty? Czytałaś tak w ogóle Inferno? Bo zainteresowała mnie, ale... Nie wiem, czy warto wydać na nią tyle kasy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Luty jest świetny pod względem wydawniczym!
   Nie czytałam nic Browna, chociaż "Kod da Vinci" mam od ładnych paru lat na półce, a i film widziałam... Ale z tego, co czytałam opinie o "Inferno" to raczej ludzie niezbyt pochlebnie się wypowiadają.. Może poczekaj aż będzie w bibliotece, albo poczytaj recenzje innych i zdecyduj? :)

   Usuń
  2. Okej, dzięki za pomoc.
   Tak, tak świetny, bo niebanalny! :)

   Usuń
 7. "Wichrowe Wzgórza" właśnie czytam, a dyktatorów tyle co zamówiłam do kolekcji:) "Pensjonat" jest cudowny, ciekawi mnie nowa Fabisińska, no i "Gra o miłość", ale tu poczekam na bibliotekę. Publikacje z wydawnictwa Astra pięknie wyglądają, ciekawe, jak z treścią:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Faktycznie sporo nowości wpadło Ci w oko. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć ci szybkiego znalezienia funduszy na nie.;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawią mnie "Ostatnie dni dyktatorów" :) "Wichrowe wzgórza" wydawnictwa MG z pewnością zakupię :P

  OdpowiedzUsuń
 10. "Wichrowe Wzgórza" trzeba kiedyś przeczytać :)
  "Ostatnie dni dyktatorów" mogą być bardzo ciekawe - lubię takie historyczne ciekawostki -> zwłaszcze te, o których mało kto do tej pory wiedział
  Plantageneci... Mmm... Tak mnie okropnie kuszą te wszystkie wielkie, grubaśne książki historyczne.. Czemu one muszą być takie drogie? Tak strasznie chciałabym mieć je u siebie -> zwłaszcza te dotyczące Tudorów. Tak sobie na nie czasem tęsknym okiem spoglądam w matrasach i innych empikach

  OdpowiedzUsuń
 11. "Wichrowe Wzgórza"... wspaniała książka :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dużo historii. Cóż, niezależnie od nowych wydań i tak planuję dalej czytać Prousta, ale mieć wszystkie takie piękne wydania na półce: *_*

  OdpowiedzUsuń
 13. Obiecuję sobie od jakiegoś czasu, że wreszcie zapoznam się z Proustem i jakoś nam nie po drodze ;) "Wichrowe wzgórza" czytałam dawno temu, ale nie były tak pięknie wydane.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wichrowe wzgórza!!! *.* może nareszcie dorwę w jakiejś księgarni :D tyle czasu szukałam i od lat nie było żadnego wydania....

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapowiada się bardzo interesująco. Szczególnie jestem ciekawa opinii o 'Ostatnich dniach dyktatorów', gdyż czytałam jedną książkę Diane Ducret i zastanawiam się jak tym razem ta wypadła.

  OdpowiedzUsuń
 16. słyszałam wiele dobrego o Magdalenie Witkiewicz oraz o siostrach Bronte. kobieca literatura to coś, co do mnie bardzo teraz przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę kilka ciekawych książek, ale muszę się jeszcze zastanowić ;)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran