ENGLISH MATTERS: GUIDE TO THE MOVIES

3/24/2014


Filmy ogląda każdy. Nie trzeba być zapalonym kinomanem, aby raz na jakiś czas włączyć telewizor czy iść do kina. A poza tym, kto nie ma swoich ulubieńców srebrnego ekranu ręka w górę. Zresztą na początku miesiąca mieliśmy okazję śledzić Oscarową galę, którą – niespodzianka – z zainteresowaniem oglądał cały świat. Ale co tak naprawdę wiemy o przemyśle kinematograficznym? Wydawnictwo Colorful Media oddaje w nasze ręce mały przewodnik po najważniejszych wydarzeniach w tej branży, filmach i aktorach. A przy tym można nauczyć się trochę języka angielskiego, co w połączeniu z tematyką filmową jest naprawdę świetną kombinacją. 

Na początek co nieco o najważniejszej imprezie Hollywood – nagrodach amerykańskiej Akademii Filmowej, przyznawanych raz do roku. Skąd wziął się pomysł na Oscary i kiedy przyznano je po raz pierwszy? Na kwestie dotyczące tej nagrody przeznazono sporo miejsca, ale idąc dalej przeczytamy również o Złotych Globach, Festiwalu w Cannes i Brytyjskich odpowiednikach Oscarów. Kolejny dział poświęcony został ikonom srebrnego ekranu, zarówno żeńskim jak i męskim. Nie mogło tutaj zabraknąć takich sław jak Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Sophia Loren, ale moje serce było uradowane, kiedy wśród wyróżnionych znalazł się Johnny Depp. To moim zdaniem najciekawszy dział z tego numeru, który jest swoistym przeglądem po najważniejszych gwiazdach kina na przestrzeni wielu lat. A jeśli interesuje Was druga strona kamery, to przewodnik po najbardziej zasłużonych reżyserach przychodzi z pomocą. Ciekawy jest również artykuł o najciekawszych filmach z różnych gatunków. Chociaż są to popularne produkcje, to kilku z nich dotąd nie widziałam, a ten dział pozwolił mi stworzyć moją małą listę filmów, które koniecznie muszę zobaczyć. Przydatne kiedy mamy wolny wieczór, a pomysłu na jego spędzenie brak. Świetny jest również końcowy dział, zatytułowany Outtakes. To zbiór różnych ciekawostek, np. zestawienie najbardziej dochodowych filmów czy odpowiedź na pytanie o największe na świecie kino. Znajdziemy tu także kilka kultowych cytatów filmowych (kto z nas nie słyszał nigdy zdania: Niech moc będzie z Tobą, albo Martini - wstrząśnięte, niemieszane?) Fajną zabawą jest dopasowanie znanego cytatu do filmu, z którego pochodzi, co dla mnie nie było takie oczywiste, bo kilku z nich jeszcze nie widziałam. 

W skrócie o tym właśnie jest English Matters: Guide to the movies, ale to oczywiście tylko szybki przegląd najciekawszych artykułów. Znajdziecie tutaj o wiele więcej ciekawych informacji dotyczących filmów i poznacie mnóstwo angielskiego słownictwa związanego z tym tematem. To naprawdę rewelacyjny sposób, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, bo jestem pewna, że każdy znajdzie tu chociaż jeden artykuł, który go zainteresuje. Przy tym długość tekstów jest odpowiednio wyważona, nie nudzą czytelnika, ale też nie traktują tematów zbyt ogólnie. Wydanie obfituje w przepiękne fotografie, które umilają czytanie, a już sama okładka jest świetna i przykuwa uwagę. 

Sięgając po ten magazyn, należy pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla osób nieznających angielskiego w ogóle – podstawy są koniecznie, bo choć naprawdę dużo słówek jest wyjaśnionych, to jednak podstawowa znajomość języka jest niezbędna do zrozumienia sensu zawartych tu treści. Początkowo nie byłam przekonana do takiej formy nauki, ale teraz, kiedy za sobą mam już czwarty numer, jestem naprawdę zadowolona i uważam, że English Matters doskonale uzupełnia naukę w naprawdę przystępny sposób.

Za udostępnienie magazynu dziękuję wydawnictwu:


You Might Also Like

6 komentarze

 1. Hm, to chyba nie dla mnie, chociaż prezentuje się bardzo ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam te magazyny. Są rewelacyjne. Sama zaraz biorę się opisanie jednego z nich :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamierzam zakupić chociaż jeden egzemplarz. Podszkoliłabym sobie język, no i bym miała też odrobinę przyjemności z tego. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je zaprenumerować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. English Matters robi się coraz ciekawszy :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda super! Rzeczywiście to wydanie łączy przyjemne z pożytecznym. Kino to naprawdę ciekawy temat, o którym zazwyczaj w magazynach się nie mówi. Na szczęście English Matters to nie jest zwyczajne czasopismo. ;)
  Pozdrawiam! :D

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran