ZAPOWIEDZI: Co nowego w październiku?

10/11/2014

Jak zwykle spóźniam się z zapowiedziami, ale to już chyba u mnie norma, że publikuję je w połowie miesiąca. Nie miałam pojęcia, że pod względem nowości wydawniczych październik zapowiada się równie obiecująco, co wrzesień. Poniżej zaprezentowałam książki, które najbardziej zwróciły moją uwagę w tym miesiącu. Grafiki i opisy pochodzą ze strony Lubimy Czytać.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/232718/pamietnik-z-mrowkoszczelnej-kasety
Autor: Mark Helprin
Tytuł: Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 8 października 2014

O tym jak kawa - „siła nieczysta” - ma wpływ na życie ekscentrycznego Amerykanina.

Oscar Progresso siada codziennie w ogrodzie na szczycie góry (uzbrojony w walthera P88, z którym się nie rozstaje), spogląda na Rio de Janeiro i spisuje swoje wspomnienia, po czym skrzętnie upycha je w mrówkoszczelnej kasecie. To, co przeżył, wydaje się nieprawdopodobne: zabójstwo w obronie własnej, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, małżeństwo z cudowną milionerką, rozwód z okrutną milionerką, obrabowanie największego banku na świecie, dwukrotne zestrzelenie przez Luftwaffe, rozmowy z papieżem w stylu: „cześć, właśnie się do ciebie wybieraliśmy”, oświadczyny po pięciu minutach znajomości i ślub z trzykrotnie młodszą Brazylijką... Aż trudno uwierzyć, że największy wpływ na życie tego ekscentrycznego Amerykanina miała... kawa, „siła nieczysta”, z którą obsesyjnie walczy.

Helprin funduje czytelnikom chwile intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie – krytyczne spojrzenie na wiek XX, zabawę słowem i obłędnego bohatera. „Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety” jest kpiarski i wzruszający, nostalgiczny i krzepiący, dramatyczny i arcyzabawny – to powieść, od której trudno się oderwać. 
___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/229599/cesarzowa-nocy-historia-katarzyny-wielkiej
Autor: Ewa Stachniak
Tytuł: Cesarzowa nocy.Historia Katarzyny Wielkiej
Wydawnictwo: Między słowami
Data premiery: 6 października 2014

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach
Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małżeństwo było niewyczerpanym tematem dworskich plotek, a gdy szła pałacowymi korytarzami setki par oczu usiłowały przeniknąć jej suknię i odgadnąć, czy wreszcie udało jej się zajść w ciążę, by dać Rosji upragnionego następcę tronu.

Jako caryca szybko nauczyła się ukrywać wszystkie radości i smutki, bo każda słabość mogła zostać wykorzystana przez przeciwników w politycznej grze. Mimo to Katarzyna pozostała kobietą z krwi i kości, pełną zwyczajnych trosk, marzeń i namiętności.
Jak udawało jej się dokonać trudnych wyborów pomiędzy głosem serca a racją stanu? Czy władza i korona były dla niej ważniejsze niż rodzina i miłość?
___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230698/juz-czas
Autor: Jodi Picoult
Tytuł: Już czas
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 21 października 2014

Od ponad dziesięciu lat Jenny Metcalf nie może przestać myśleć o swojej matce, Alice, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Jenny nie chce uwierzyć, że została porzucona, więc uparcie tropi matkę w Internecie i przegląda jej stare pamiętniki. Alice była badaczką słoni i pisała głównie o nich, ale Jenny ma nadzieję, że zapiski kryją wskazówki co do miejsca pobytu matki.

Niestrudzona w poszukiwaniach, zyskuje dwoje nieoczekiwanych sprzymierzeńców. Pierwszym jest Serenity Jones, jasnowidzka, która wsławiła się odnajdywaniem zaginionych osób – a następnie zwątpiła w swój dar. Drugi to Virgil Stanhope, zgryźliwy prywatny detektyw, który niegdyś prowadził sprawę zaginięcia Alice oraz dziwnej, być może powiązanej z nim śmierci jednego z jej współpracowników. I gdy wspólnymi siłami dążą do odkrycia prawdy, uświadamiają sobie, że zadając trudne pytania, staną w obliczu jeszcze trudniejszych odpowiedzi.

Czy więź łącząca matkę i córkę może być silniejsza niż śmierć? Czy świat, który poznajemy za pomocą zmysłów, to jedyna rzeczywistość, jakiej możemy doświadczyć?
___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/201233/wszystko-co-lsni
Autor: Eleanor Catton
Tytuł: Wszystko, co lśni
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 9 października 2014

Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu zaginął pewien młody bogacz, który zamieniał w złoto wszystko, czego się tknął. Na drodze prowadzącej do Hokitika znaleziono nieprzytomną prostytutkę, która próbowała odebrać sobie życie. A w chacie poszukiwacza złota, który zapił się na śmierć, niespodziewanie znaleziono wielką fortunę...

Wkrótce okaże się, że losy wszystkich mężczyzn, biorących udział w sekretnej naradzie, są ze sobą w dziwny sposób powiązane. Każdy z nich ma swoją opowieść, swoje grzechy i sekrety. Każdy z nich przybył do Nowej Zelandii z innego zakątka globu, aby zdobyć fortunę. Złoto jednak ma to do siebie, że zawsze jest go za mało.
___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/236322/herr-guardiola-projekt-bayern-manchium
Autor: Marti Perarnau
Tytuł: Herr Guardiola. Projekt Bayern Manchium
Wydawnictwo: Rebis
Data premiery: 7 października 2014

Drobiazgowa kronika pracy Pepa Guardioli w Bayernie Monachium - sukcesy, problemy i sekrety jego nowej drużyny. Autor miał dostęp do legendarnego katalońskiego trenera - a także do szatni i piłkarzy - od chwili ogłoszenia jego transferu, dzięki czemu dostajemy szczegółowe sprawozdanie z pracy Guardioli, poznajemy jego obsesję na punkcie strategii i jego upór w dążeniu do doskonałości. To dokładny zapis wszystkiego, co wydarzyło się wewnątrz Bayernu Monachium w trakcie sezonu 2013/14, podczas którego drużyna zdobyła m.in. mistrzostwo Niemiec, Superpuchar Europy i klubowe mistrzostwa świata.
___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230744/wybacz-mi-leonardzie
Autor:  Matthew Quick
Tytuł: Wybacz mi, Leonardzie
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Data premiery: 8 października 2014

Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Z tej okazji szykuje prezenty dla przyjaciół, goli głowę na łyso i zabiera do szkoły pistolet… Tego dnia zamierza rozliczyć się z przeszłością i dorosłymi, którzy go nie rozumieją. W świecie Leonarda nie ma miejsca na kompromisy, wszystko jest albo czarne, albo białe. Jak w starych filmach z Humphreyem Bogartem... Pif-paf!
„Wybacz mi, Leonardzie” to jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka. To książka o szukaniu zrozumienia i buncie przeciwko zasadom, którymi kierują się dorośli. 
___________________________________________________________________
 
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230742/prawie-jak-gwiazda-rocka
Autor: Matthew Quick
Tytuł: Prawie jak gwiazda rocka
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Data premiery: 8 października 2014

Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu!

„Prawie jak gwiazda rocka”, to jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka. To książka o szybkim dorastaniu i sile optymizmu, który jest uniwersalnym lekarstwem na życiowe trudności. 
___________________________________________________________________
 
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/231370/zbuntowani
Autor: C.J. Daugherty
Tytuł: Zbuntowani
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Data premiery: 22 października 2014

Po ataku Nathaniela szkoła staje się miejscem paranoicznym – jest w niej więcej strażników niż uczniów. Ceną za bezpieczeństwo podopiecznych jest ich wolność.
Zdesperowana Allie zrobi wszystko, by powstrzymać podstępnego wroga. Zgadza się nawet na udział w niebezpiecznych nocnych misjach zorganizowanych przez Lucindę. Carter i Sylvain są gotowi walczyć u jej boku. Obaj ją kochają, lecz dziewczyna musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Żaden z nich nie będzie czekać wiecznie. ___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/231369/piata-fala-bezkresne-morze
Autor: Rick Yancey
Tytuł: Piąta fala. Bezkresne morze
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Data premiery: 8 października 2014

Ci, którym udało się przeżyć kolejne fale inwazji Obcych, zrozumieli, że by przeżyć w nowej rzeczywistości, nikomu nie można ufać. Konflikt dwóch cywilizacji wkracza na zupełnie inny poziom. Ocaleć może tylko jedna ze stron. Dlaczego bezcieleśni Obcy chcą wymazać z powierzchni Ziemi ostatnie ślady ludzkiej cywilizacji? Jak Cassie i jej przyjaciele zamierzają przetrwać okrutną zimę i czy uda im się znaleźć sposób na pozbycie się najeźdźców?

 ___________________________________________________________________

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230815/dzikie-serce
Autor: Moira Young
Tytuł: Dzikie serce
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 8 października 2014

Saba była pewna, że po tym, jak uratowała brata z rąk porywaczy, jej świat wróci do normy. Że wraz z rodzeństwem będzie prowadzić spokojne życie i że znów spotka ukochanego Jacka. Ale potężny wróg rośnie w siłę. A Jack chyba wcale nie jest tym, za kogo się podaje…

You Might Also Like

15 komentarze

 1. Czekam niecierpliwie na bezkresne morze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zbuntowani! i nowa powieść Jodi Picoult to coś, na co czekam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Quick i Picoult to coś odpowiedniego dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięć ostatnich pozycji najbardziej mnie zainteresowały. Mam nadzieję, że uda mi się je zdobyć albo chociaż twórczość Matthew Quick' a, bo na tych tytułach najbardziej mi zależy!
  Pozdrawiam, Shelf of Books :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ''Dzikie serce'' brzmi super, chyba się na niego skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może coś o Guardioli bym poczytał :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie przeczytaj "Wszystko, co lśni" - jakie to jest CUDO! Do zachwycania się :D A sama jestem ciekawa "Bezkresnego morza", ale tylko trochę, bo "Piąta Fala" co prawda była dobra, ale ja już chyba za stara jestem, żeby porządnie się ekscytować ;) A nowości październikowych wyczekuję "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk :)

  OdpowiedzUsuń
 8. cyrysia - tylko, że to drugi tom serii, więc powinnaś zacząć od "Krwawego szlaku" :)
  Wielki Buk - serio? Bo trochę przeraża mnie objętość...

  OdpowiedzUsuń
 9. Zimą się zabiorę za Helprina. A póki co najbardziej intryguje mnie "Wszystko, co lśni" i Quick. "Piątą falą" też bym nie pogardził, ale pierwszym tomem. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele ciekawych propozycji, szczególnie muszę przeczytać ,,Już czas" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej chciałabym przeczytać Helprina i Quicka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa jestem książek Quicka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Najbardziej interesuje mnie Helprin i "Wszystko, co lśni". Co prawda "Zimowa opowieść" jeszcze przede mną, ale myślę, że będzie to coś fajnego i chyba powinnam to przeczytać zimą, prawda? Z kolei o drugiej książce słyszałam już mnóstwo pozytywnych opinii i zamierzałam ją sobie zamówić w oryginale, ale zrobiono mi niespodziankę i zostanie ona wydana w Polsce. Zamierzam dorwać ją na targach. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla mnie będzie Cesarzowa Nocy :) Plus Piąta fala (jak już przeczytam pierwszą część) i Wybacz mi, Leonardzie :) Te ksiązki raczej na pewno chcę przeczytać.
  Ostatnio też postanowiłam, że może w końcu zabiorę się za Wybranych :)
  Z kolei fabuła "Wszystko, co lśni" brzmi dość intrygująco... Może być mrocznie

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran