WILLIAM SZEKSPIR: CYTATY NAJPIĘKNIEJSZE

11/17/2014

William Shakespeare to wielkie nazwisko literatury, a przecież mija właśnie 450 lat od jego narodzin. Ten pisarz, jak żaden inny uosabia zamysł Horacego, przedstawiony w Exegi monumentum – stał się nieśmiertelny dzięki swojej ponadczasowej twórczości i zaiste - trwały pomnik sobie wybudował.

Zbiór najpiękniejszych cytatów z utworów Williama Shakespeare’a, w tłumaczeniu Leona Ulricha oraz Józefa Paszkowskiego to kolejne, piąte już, wydanie ilustrowane zaproponowane przez wydawnictwo MG. Wizualnie robi ogromne wrażenie i nie można mieć wątpliwości, że podobnie jest z treścią – przecież to fragmenty trzynastu wybitnych utworów stanowią esencję tej książki. Niektóre cytaty są znane i odrobinę wyświechtane (ale nadal piękne), inne nie tak popularne, pochodzące z tych mniej znanych utworów Williama Shakespeare’a. Pogrupowane zostały tematycznie, w dwudziestu różnych rozdziałach. Każdy dział rozpoczyna się maksymą, która wprowadza w klimat dalszej części. Co kilka stron pojawiają się również piękne grafiki, współgrające z treścią, których po części autorem jest Daniel Chodowiecki, a pozostałe stanowią miedzioryty pochodzące z książki Samuela Pufendorfa.

Książka, którą mam przed sobą spodoba się każdemu miłośnikowi aforyzmów. Ja swój egzemplarz mocno spersonalizowałam – zakreśliłam ulubione cytaty i dopisałam na marginesach kilka własnych. Dzięki temu książka jest jeszcze bardziej moja i na pewno będę wracać do wybranych fragmentów, bo mam ogromną słabość do cytatów. Myślę, że takie wydanie będzie idealnym prezentem dla sympatyków pisarza lub po prostu tych, którzy podobnie jak ja, mają w zwyczaju zapisywać wybrane cytaty.

Zachwyca oprawą graficzną (co stało się już znakiem rozpoznawczym tego wydawnictwa) oraz trafnym i dobrze pogrupowanym wyborem aforyzmów, nad którym czuwała pani Dorota Malinowska-Grupińska, właścicielka wydawnictwa MG. Cytaty najpiękniejsze Williama Shakespeare'a będą skarbem każdej domowej biblioteczki.

William Szekspir, "Cytaty najpiękniejsze", MG, Kraków 2014, s. 224

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu MG.

You Might Also Like

17 komentarze

 1. Cudna pozycja :) nie mogę przestać się zachwycać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam takąż samą słabość i tak powoli się delektuję tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda świetnie! ;) Jestem ogromną miłośniczką aforyzmów, wykorzystuję je przy każdej nadarzającej się okazji, czasem sama zapisuję. Koniecznie muszę zakupić, a Twoja recenzja zachęca mnie do tego jeszcze bardziej! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka już na mnie czeka. To prawda, prezentuje się genialnie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nic nie przeczytałam od Szekspira, nie bijcie, ale na razie chyba jeszcze do nich zbytnio nie dorosłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Michalina Miśka17 listopada 2014 16:54

  Książka, rzeczywiście, pięknie się prezentuje, ale chyba póki co po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ mi walnęłaś z tym Horacym! Właśnie zamiast siedzieć tutaj miałam powtarzać antyk. No ale cóż... Co do Szekspira, ostatni raz czytałam go w gimnazjum, co znaczy, że parę lat minęło i chciałabym go sobie nieco odświeżyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią po nią sięgnę, jak tylko dostanę ją w swoje ręce. :) Uwielbiam książki wydawnictwa MG, ich wydania są cudowne. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto, on jest nieśmiertelny :) Ja kocham sonety!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że Cię zachęciłam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdy chodziłam do szkoły to stroniłam od lektur :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne wydanie, ale troszkę się obawiam, że niektóre z tych cytatów - wyrwane nieco z kontekstu - tracą na wyrazistości.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kocham Shakespeare'a! Muszę to mieć :D

  OdpowiedzUsuń
 14. W sam raz na prezent dla wielbicieli autora :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja zazwyczaj robię zdjęcia cytatom lub zapisuję je gdzieś w telefonie, bo szkoda mi się tak odrywać od lektury w środku akcji, a potem nie mam czasu ich przepisać do zeszyciku :) A chciałabym mieć taką swoją śliczną Księgę Cytatów
  Podoba mi się Twój pomysł z upersonalizowaniem tej książki. Książki z aforyzmami fajnie się nadają na taki właśnie swoisty rodzaj pamiętnika :)

  A na pana Williama mam chrapkę. Chociaż może nie tyle na niego (bo to by zakrawało na nekrofilię :P), ile na jego utwory. Muszę wreszcie jakieś dorwać. Bo to tak nieładnie znać tylko Romka i Julkę :)

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran