ZAPOWIEDZI: LUTY 2015!

2/06/2015

Autor: Victoria Aveyard
Tytuł: Czerwona królowa
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Premiera: 18 lutego 2015
– Mare Molly Barrow, urodzona siedemnastego listopada 302 roku Nowej Ery, córka Daniela i Ruth Barrowów – recytuje z pamięci Tyberiasz, streszczając moje życie. – Nie masz zawodu i w dniu następnych urodzin masz wstąpić do wojska. Chodzisz do szkoły nieregularnie, osiągasz słabe wyniki i masz na swoim koncie wykroczenia, za które w większości miast trafiłabyś do więzienia. Kradzieże, przemyt, stawianie oporu podczas aresztowania to zaledwie początek listy. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś biedna, nieokrzesana, niemoralna, mało inteligentna, zgorzkniała, uparta i przynosisz hańbę swojej wiosce i królestwu. […]
– A mimo to jest w tobie coś więcej. – Król wstaje, ja zaś przyglądam się z bliska jego koronie. Jej końce są nieprzeciętnie ostre. Jak sztylety. – Coś, czego nie mogę pojąć. Jesteś jednocześnie Czerwoną i Srebrną. Ta osobliwość pociąga za sobą potworne konsekwencje, których nie jesteś w stanie zrozumieć. Co zatem mam z tobą począć?  

Już nawet nie chodzi o samą treść, chociaż z pierwszych recenzji wynika, że to bardzo książka. To, co mnie do Czerwonej królowej przyciąga to wydanie - twarda okładka z obwolutą! Czemu w Polsce tak mało jest książek wydanych w ten sposób?! Przecież to jest taaaakie piękne! ♥♥♥
__________________________________________________________________
 
Autor: Colleen Hoover
Tytuł: Losing Hope
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Premiera: 4 lutego 2015
Czasami, aby pójść naprzód, trzeba najpierw sięgnąć głęboko w przeszłość. Przekonał się o tym Dean Holder. Przez wiele lat zmagał się z poczuciem winy, że kiedyś pozwolił odejść małej dziewczynce. Od tego czasu szukał jej uparcie, ale nie spodziewał się, że gdy ponownie się spotkają, ogarną go jeszcze większe wyrzuty sumienia.
Losing Hope to historia trojga młodych ludzi naznaczonych przez traumatyczne doświadczenia. Każde z nich wybrało inny sposób na to, by sobie z nimi poradzić – nie każde z nich wybrało życie.
__________________________________________________________________
Autor: Colleen Hoover
Tytuł: Nieprzekraczalna granica
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 18 lutego 2015
Kolejna, po Pułapce uczuć, część trylogii opowiadającej o miłosnych perypetiach Layken Cohen i Willa Coopera.

Layken i Willa łączy więcej niż typowe młode pary. Mają za sobą podobne doświadczenia, podobne potrzeby. Oboje stracili rodziców i muszą poradzić sobie z wychowaniem młodszego rodzeństwa, zbyt wcześnie osieroconego. Wygląda na to, że są dla siebie stworzeni. Ich związek rozpada się jednak w momencie, gdy na drodze Willa pojawia się Vaughn, jego dawna miłość. Chłopak utrzymuje z nią kontakt, mimo że wie, iż Layken może mu nie wybaczyć kłamstw. Czasami dwoje ludzi musi się rozstać, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo siebie potrzebują. Czy Willowi uda się naprawić to, co zniszczył, zanim rozstaną się z Layken na zawsze i już nigdy więcej nie zobaczą? 
__________________________________________________________________
Autor: Kass Morgan
Tytuł: Misja 100
Wydawnictwo: Bukowy Las
Premiera: 4 lutego 2015
Trzysta lat po spustoszeniu Ziemi przez kataklizm, który uczynił ją niezdatną do życia, ludzie wciąż przebywają w oddalonej od macierzystej planety stacji kosmicznej. Ściśle egzekwowana kontrola narodzin pozwala im oszczędzać kurczące się zasoby, a dorośli skazani za przestępstwa zostają natychmiast straceni. W obawie, że kolonii pozostało niewiele czasu, Kanclerz decyduje o wysłaniu setki młodocianych przestępców na Ziemię, żeby przekonać się, czy powierzchnia planety nadaje się do ponownego zamieszkania. Czy będzie to dla nich szansa na nowe życie, czy wręcz przeciwnie – pewna śmierć?
W zetknięciu z dziką przyrodą setka zesłańców, prześladowana przez tajemnice z przeszłości, musi walczyć o życie. Nikt nie uważał ich za bohaterów, jednak dla całej ludzkości są ostatnią nadzieją na przetrwanie. 
__________________________________________________________________
Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: Kasacja
Wydawnictwo: Czwarta strona
Premiera: 18 lutego 2015
 
Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu w towarzystwie ciał zamordowanych osób.
Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?
Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą. Dwoje prawników zostaje wciągniętych w wir manipulacji, który sięga dalej, niż mogliby przypuszczać. 
__________________________________________________________________

Autor: Diane Chamberlain
Tytuł: Milcząca siostra
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 19 lutego 2015
Riley MacPherson przez całe życie sądziła, że jej starsza siostra Lisa we wczesnej młodości popełniła samobójstwo. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje. Przybrała nową tożsamość. Dlaczego jednak przed laty postanowiła uciec z domu i jakich tajemnic strzeże do dziś? Poszukując prawdy, Riley musi zdecydować, co przeszłość oznacza dla jej obecnego życia.

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie… Co byś zrobiła? Czy chciałabyś poznać prawdę? 

__________________________________________________________________
Autor: Charlotte Brontë
Tytuł: Sekret
Wydawnictwo: MG
Premiera: 18 lutego 2015
Młodzieńcze utwory Charlotte Brontë nie powstawały z myślą o druku. Był to świat sekretny, tworzony przez nią i jej brata, Branwella. Od wczesnego dzieciństwa snuli historie, które szybko zaczęli spisywać. Zaowocowało to pisanymi przez kilkanaście lat sagami o Mieście Szklanym i Angrii, juweniliami prekursorskimi wobec sag J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa. Wzajemnie się inspirując, Charlotte i Branwell wypracowali wspólną tożsamość literacką. Wymieniali się swymi bohaterami; gdy jedno porzucało postać, drugie przejmowało ją i podejmowało kontynuację jej losów. Gdy pod piórem jednego bohater ginął, drugie przywracało go do życia. Rzeczywistość przeplatała się z wyobraźnią, a Angria stała się trybuną, z której rodzeństwo Brontë wygłaszało swoje poglądy na temat polityki, a także – miłości. Pod wpływem brata siostra wyrobiła w sobie cechy niespotykane u kobiet, których dzieciństwo i młodość przypadły na pierwszą połowę XIX wieku. W młodzieńczych utworach swobodnie łamała konwenanse – tu jej bohaterki zniewolone są tylko przez namiętność do okrutnych mężczyzn, bez których nie pragną żyć na świecie.  
__________________________________________________________________ 
Autor: Fiodor Dostojewski
Tytuł: Zbrodnia i kara
Wydawnictwo: MG
Premiera: 18 lutego 2015
Słynna powieść Fiodora Dostojewskiego, opowiadająca o losach byłego studenta Rodiona Raskolnikowa, który postanawia zamordować i obrabować bogatą lichwiarkę.

Pomysł na tę powieść narodził się w czasie, kiedy sam autor przebywał na katordze. Zainteresował się wtedy psychologią współwięźniów, wśród których byli i tacy, którzy zostali skazani za morderstwo. Bohater powieści, 23-letni były student prawa jest półsierotą, ma jednak kochająca rodzinę. Jego matka i siostra darzą go głęboką miłością i wspierają finansowo.
Jednak bohater, zbuntowany przeciw porządkowi świata, decyduje się popełnić morderstwo. Jest przekonany, że jako jednostka wybitna, ma prawo zabijać, gdyż geniusz usprawiedliwia wszystkie zbrodnie na „zwykłych” ludziach. Morderstwo ma stać się rodzajem sprawdzianu jego odwagi. Choć jednocześnie bezpośrednia pobudką tego czynu jest zła sytuacja finansowa Raskolnikowa… 

You Might Also Like

15 komentarze

 1. Red Queen to jakieś szaleństwo! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Aśka Ptaszysko6 lutego 2015 16:32

  Jak dla mnie Losing Hope wygląda interesująco. No bo mam nadzieję, że Zbrodni i kary nie trzeba nikomu polecać :P!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Kasacja" to pozycja obowiązkowa dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brałabym wszystkie - serio :))

  OdpowiedzUsuń
 5. JoAnna Polska6 lutego 2015 19:17

  Ciekawy jest ten luty :) "Misja 100" i "Czerwona Królowa" już przeczytane, a ciekawi mnie jeszcze "Losing Hope" i "Nieprzekraczalna granica". Pozdrawiam http://zakladkadoprzyszlosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawią mnie przede wszystkim obie książki Colleen Hoover, ale najpierw muszę sięgnąć po pierwsze części, "Hopeless" czeka na półce i niedługo planuje się za nią zabrać, więc jeśli mi się spodoba, na pewno szybko sięgnę po "Losing Hope".
  Poza tym ciekawi mnie także "Misja 100", mimo, że raczej nie sięgam po tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też mam taką nadzieję, chciałam tylko zwrócić uwagę na piękne, nowe wydanie :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Z Twoich książek najbardziej spodobały mi się Misja 100 oraz Czerwona królowa (zresztą pojawiły się one również na moim zestawieniu premier lutego).
  Słyszałam też, że cykl napisany przez Colleen Hoover jest bardzo dobry, więc w przyszłości na pewno po niego sięgnę.
  Jeśli chciałabyś zerknąć na moją listę zapowiedzi lutego, to zapraszam tutaj: http://ksiazkowewyzwania.blogspot.com/2015/01/ksiazkowe-premiery-lutego-czesc-i.html
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle wspaniałych książek... ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. "Misja 100" może być dobra, bo uwielbiam serial... Jednak podobno serial o wiele lepszy, więc sama nie wiem. Do "Czerwonej krolowej" podchodzę raczej nieufnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Misję 100 zaczęłam i póki co mocno średnia.. A czemu podchodzisz nieufnie do Czerwonej Królowej? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mróz, Chamberlain i Bronte, tak wygląda moja trójka:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Okładka "Czerwonej królowej" jest piękna!

  OdpowiedzUsuń
 14. Diana Górska8 lutego 2015 20:35

  Kilka pozycji mnie zainteresowało. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałabym "Czerwoną królową" i "Losing hope" :) "Misję 100" w sumie też. A nowa książka Bronte wydaje się bardzo intrygująca...

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran