P. HOUSTON, M. FLOYD, S. CARNICERO, D. TENNANT: ANATOMIA KŁAMSTWA

3/17/2015

Zawsze myślałam, że w sposób naturalny potrafię wyczuć kłamstwo – w sytuacjach prywatnych, wśród rodziny czy znajomych podświadomie po prostu wiem, kiedy ktoś nie jest ze mną szczery. A intuicja rzadko mnie zawodzi. To jednak nie jest specjalnie trudną sztuką, bo każdy mniej więcej potrafi wypunktować cechy charakterystyczne dla niewprawionego kłamcy. Znacznie większym wyzwaniem jest sprawić, by taka osoba wyznała nam prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. Nie bez przyczyny przytaczam tutaj słowa przysięgi składanej w sądzie – jak uświadamiają nam autorzy Anatomii kłamstwa to krótkie zdanie zawiera w sobie wszystkie możliwe sposoby na minięcie się z prawdą. Dlaczego? Po odpowiedź odsyłam do niniejszej książki, która jest naprawdę warta przeczytania, jeśli chcecie nauczyć się rozpoznawać podstawowe, ale nie do końca oczywiste symptomy kłamstwa.

Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero oraz Don Tennant to byli agenci CIA, są więc specjalnie wyszkoleni do wykrywania kłamstwa, a ich metody poparte są historiami z własnego doświadczenia. Tym sposobem uraczymy kilku naprawdę ciekawych opowieści z najwyższego szczebla – polityczne przekręty, oszustwa finansowe czy bestialskie morderstwa sprawiają, że książka nie jest tylko sztywnym poradnikiem, ale staje się fascynującą, a momentami naprawdę przerażającą lekturą. Przytoczone wywiady czy fragmenty przesłuchań zostają poddane szczegółowej analizie pod kątem kłamliwych zachowań. Pewnie zapytacie w jaki sposób wiedza agentów CIA przydaje się w codziennym życiu? To teraz zastanówcie się ile razy baliście się o to czy wasze dziecko nie bierze narkotyków, czy wasza druga połówka ostatnią noc na pewno spędziła w pracy albo czy opiekunka do dziecka nie wynosi z domu cennych przedmiotów. Nie są to łatwe pytania i zanim zaczniemy poznawać model kłamstwa musimy być pewni, że chcemy znać na nie odpowiedzi. Przed tym przestrzegają nas autorzy, zaznaczając że nikt z nas nie jest i nigdy nie będzie ludzkim wykrywaczem kłamstw – możemy jedynie wyczulić nasze mózgi na pewne reakcje ludzkiego organizmu, które stale się powtarzają w przypadku kłamstwa.

Osobiście odebrałam tę książkę pozytywnie, chociaż nie wszystko było dla mnie w równym stopniu fascynujące. Jakiś czas temu, za sprawą serialu Magia kłamstwa (którego sens w tej książce został w pewnym sensie obalony) zainteresowałam się tym tematem, dlatego część z przedstawionych tu mechanizmów już znałam. Ciężko jednak obarczać autorów winą za to, że nie każdy z czytelników podchodzi do lektury jako kompletny laik, w końcu jeśli ktoś chce, to znajdzie bardziej zaawansowaną literaturę w tym temacie. Tutaj chodziło właśnie o to, by zaprezentować podstawowy model, który bez problemu można przyswoić i wdrożyć we własne życie. I to w moim odczuciu wyszło bardzo dobrze. Houston, Floyd, Carnicero i Tennant przedstawili konkretne ruchy ciała, wyodrębniając w tabelkach sugerowane pytania czy potencjalnie nieprawdziwe odpowiedzi, typowe dla kłamcy wyrażenia i tym podobne rzeczy – to sprawia, że książka jest przejrzysta, dzięki czemu wystarczy sobie zaznaczyć stronę i można bez problemu odszukać interesującą nas informację, bez konieczności ponownego przekopywania się przez całą treść.

Książka prezentuje nie tylko szereg zachowań typowych dla kłamcy, ale również pokazuje jak wyciągnąć prawdę z osoby, która za wszelką cenę stara się ją ukryć. Wzbogacona o dodatki z proponowaną listą pytań, które należy zadać w konkretnych sytuacjach, może okazać się naprawdę przydatna w wielu życiowych sytuacjach. Polecam, choć nie oczekujcie, że po lekturze Anatomii kłamstwa staniecie się chodzącym wariografem. To tak nie działa.

Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant, "Anatomia kłamstwa", SQN, Kraków 2015, s. 299

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu SQN. 

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Najbardziej podobał mi się rozdział o tikach i typowych zachowaniach kłamcy :D Moja recka w następnym tygodniu :D

  OdpowiedzUsuń
 2. hmm siegnelabym z ciekawosci. Przynaje ze mam podobnie - nie wiem jak to robie, ale intuicja mowi mi kto kiedy klamie - nawet keidy uwaza ze tego nie orbi (a po pewny mczasie ita kwychodzi na moje) To ma dobre i zle strony. Magie klamstwa nie widzialam, ale za ksiazka sie obejrze w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Michalina Miśka17 marca 2015 15:17

  Wydaje się być ciekawa, dlatego chętnie po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie zapoznałabym się z tą książką :D Mam nadzieję, że szybko uda mi się ją upolować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa lektura, a temat na topie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyczuć kłamstwo - nie jest łatwo. Niestety książka nie dla mnie.
  Ps duże zmiany na blogu, aczkolwiek od dłuższego czasu na moim panelu nie ma twoich wpisów. Zmieniłaś adres strony?

  OdpowiedzUsuń
 7. Może właśnie książka dla Ciebie, żeby było łatwiej wyczuć? :)
  Adresu nie zmieniałam, a te zmiany są już co najmniej od roku o ile nie dłużej :D Blogger coś pomieszał, mnie też się mnóstwo blogów nie aktualizuje na liście czytelniczej, dlatego teraz polegam głównie na facebookowych fan page'ach. Podobno od-obserwowanie i zaobserwowanie od nowa pomaga na ten problem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. tak właśnie robię, co jakiś czas aktualizuje obserwację. Ja kłamstwo wyczuwam, ale czasem można mnie oszukać :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Alicja Szerment19 marca 2015 16:17

  Sama nie wiem co mam myśleć o tej książce... ale chyba na razie ją sobie odpuszczę. Boję się, że w każdym bym potem widziała kłamcę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdybym się zagłębiła w "wykrywanie kłamstw" pewnie przez pewien czas wszędzie widziałabym kłamców :D

  OdpowiedzUsuń

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran