ALFREDO RELANO: BARCA VS. REAL

11/02/2015


Pewnie większość z was – ta część, która nie interesuje się piłką nożną lub kibicem tylko bywa, a nie jest – nie potraktuje moich słów poważnie. Ale wierzcie lub nie, jest tylko jeden taki mecz, który sprawia, że kibice piłkarscy na całym świecie wstrzymują oddech. Starcie dwóch hiszpańskich gigantów - El Clasico -  to nie jest zwykłe spotkanie. To głęboko zakorzeniona w historii rywalizacja elektryzująca cały piłkarski świat co najmniej dwa razy do roku. Żaden inny mecz na poziomie klubowym nie wzbudza takich emocji. Żaden. Zanim zaczniemy odliczanie do 21 listopada – daty zakreślonej w kalendarzu każdego kibica, oznaczającej pierwszy Klasyk w tym sezonie, warto dowiedzieć się dlaczego to wydarzenie wzbudza aż takie emocje.

To obszerne dzieło zawiera w sobie kompletną historię rywalizacji pomiędzy Madrytem a Barceloną – począwszy od założenia obu klubów, przez chyba najbardziej sporny okres frankizmu, po czasy dzisiejsze. Rzetelne informacje poparte mnóstwem historycznych i sportowych faktów, wypowiedzi ludzi ze środowiska oraz wieloletnim doświadczeniem samego autora tworzą doskonałe źródło wiedzy na temat tej legendarnej rywalizacji. Ale książka Relaño ma jedną, dosyć poważną wadę. Pisana jest raczej topornym językiem, który nie pozwala na zatopienie się w tej powieści i przeczytanie całej za jednym zamachem. Wpływa na to oczywiście specyfika gatunku, mnogość faktów, statystyk i historii związanej nie tylko z futbolem, ale także z polityczną sytuacją w Hiszpanii i ciężko mieć o to jakiekolwiek pretensje, jednak czytając wiele książek biograficznych przekonałam się, że da się je pisać w sposób znacznie bardziej przyjazny dla czytelnika. Nie warto się jednak z góry uprzedzać, bo historia warta jest poznania. Publikacja wzbogacona została o liczne zdjęcia i skany dokumentów z różnych okresów istnienia obu klubów, co niewątpliwie podnosi jej wartość.

Pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl po przeczytaniu samego tytułu tej książki pewnie brzmi: Co nowego można powiedzieć o historii, wokół której narosło już tyle mitów? Ano można te mity obalić. Alfredo Relaño ukazał tę rywalizację w zupełnie nowym świetle. Poddaje w wątpliwość tezę, że Real Madryt wspierany był przez władze w okresie frankizmu i ma na to niepodważalne dowody. Obala mit złego Madrytu i dobrej Katalonii, co nie znaczy, że tę drugą przedstawia w sposób negatywny. Zachowuje obiektywizm w każdym aspekcie swojej książki, na co pozwala mu pochodzenie z madrycko-katalońskiej rodziny i choć to może wydać się oczywiste - jako jeden z nielicznych zauważa, że pomimo różnic dzielących oba kluby - żaden nie byłby tym samym bez drugiego. Stwierdzenie, że Barca i Real to wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć nie mogłoby być bardziej trafione.

Oglądając kolejne Klasyki łatwo zapomnieć, co to piękno futbolu. Kontrowersje wokół decyzji arbitra, bezmyślne faule, wojny kibiców, rzucanie świńskim łbem – to tylko część tego, co można zobaczyć podczas tych meczów. Ale gdzieś w tym całym chaosie, El Clasico to także rywalizacja na najwyższym poziomie, walka najlepszych z najlepszymi, historyczna batalia, która dawno przestała być tylko grą. To najbardziej widowiskowe spotkanie piłkarskie, jakie możesz sobie wyobrazić. Jeśli nie wiesz o czym mówię, to książka Relaño pomoże Ci to zrozumieć.

Alfredo Relaño, "Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć", SQN, Kraków 2015, s. 446

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu SQN.

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran