KATARZYNA TUSK: ELEMENTARZ STYLU

11/13/2015


Ja i poradniki to nie jest udane połączenie. Nie lubimy się po prostu. Ale kiedy usłyszałam o tym, że Katarzyna Tusk wydaje książkę coś zaskoczyło. Make Life Easier śledzę właściwie od początku jego powstania z mniejszą lub większą częstotliwością i uwielbiam tę elegancką prostotę, którą promuje panna Tusk. I o ile można się kłócić, że to znane nazwisko stoi za popularnością książki, moim zdaniem ten tytuł i bez tego by się obronił.

Nie mogę porównać Elementarza stylu do innych modowych poradników, bo po prostu żadnego wcześniej nie czytałam. Jednak to, co w przypadku tej książki zwraca uwagę w pierwszej kolejności to oczywiście eleganckie i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach wydanie - minimalistyczna choć elegancka okładka, dobry jakościowo papier i piękne, niepublikowane nigdzie wcześniej fotografie to elementy, które z pewnością zadowolą każdego estetę. 

No dobrze, pozachwycałam się doskonałym wydaniem, ale co z treścią? Całość podzielona została na cztery części: Dlaczego nie mam się w co ubrać?, Co? Gdzie? Kiedy?, Cztery miasta, cztery style i Oszukałam Cię. Ubrania nie decydują o stylu, w których autorka przedstawia m.in. konkretne przykłady bazowych ubrań, które powinny stanowić podstawę damskiej garderoby, propozycje strojów na różne okazje, a także krótko charakteryzuje style czterech stolic mody, wykorzystując w tym celu własne doświadczenia z podróży. Wyodrębnione zostało także miejsce na prywatne notatki, gdzie możemy zapisać jakich bazowych ubrań nadal nam brakuje czy skompletować strój na daną okazję, by w kryzysowej sytuacji po prostu zerknąć do książki i błyskawicznie przygotować się do wyjścia. 


Ponadto książka napisana jest zaskakująco lekkim i przyjaznym dla czytelnika stylem. Katarzyna Tusk zgrabnie operuje piórem, czyni trafne porównania do rozmaitych ikon mody, czasem także wtrąca jakiś żart. Przede wszystkim jednak skupia się na jasnym i konkretnym przekazie, dzięki czemu z tego poradnika naprawdę można wynieść podstawy stylu i elegancji. Zresztą już patrząc na samo wydanie łatwo zorientować się z jakim poziomem estetycznym mamy do czynienia. Tak dopieszczona książka jest niejako gwarancją tego, że rady Tusk nie są tylko pustymi słowami, ale rzeczywiście znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Co więcej, autorka zwraca szczególną uwagę na to, że elegancji i klasy nie da się kupić i w nie ubrać, ale można się ich nauczyć.

To nie jest tak, że Katarzyna Tusk zrewolucjonizowała świat mody. Z pewnością duża część informacji jest wtórna i przewinęła się już przez kilka książek tego typu, ale Elementarz stylu - trzeba to uczciwie przyznać - motywuje do konkretnych i stanowczych zmian w szafie oraz do rozważniejszego dobierania elementów garderoby, zamiast bezmyślnego podążania za chwilowymi trendami. Jednocześnie zachwyca pięknymi zdjęciami, które zostały doskonale wkomponowane w treść. Dla mnie książka była naprawdę miłym zaskoczeniem i gorąco tę pozycję polecam wszystkim kobietom, które nadal szukają własnego stylu.

Katarzyna Tusk, "Elementarz stylu", Muza SA, Warszawa 2015, s. 236

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni empik.com.  

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran