STEPHANIE PERKINS: KTOŚ MNIE POKOCHA

6/22/2016


Ktoś mnie pokocha to druga odsłona zbioru opowiadań zebranego przez Stephanie Perkins. W okolicach Bożego Narodzenia do rąk czytelników trafiła książka Podaruj mi miłość, która zawierała w sobie historie podszyte duchem świąt, a tym razem - w edycji na lato - przeczytamy o wakacyjnej miłości. Obie książki są wydane w taki sposób, że ich oprawy graficzne ze sobą współgrają, co pięknie prezentuje się na półce. A co z treścią? 

Podobnie jak w przypadku Podaruj mi miłość, tutaj także mamy do czynienia z dwunastoma opowiadaniami napisanymi przez dwunastu różnych autorów książek dla młodzieży. Większość z nich jest mi nieznana, dlatego nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Pośród zawartych tu historii jest kilka takich, które bardzo mi się podobały, ale są też takie, które zupełnie nie trafiły w mój gust. Do tych najlepszych zaliczyć mogę Sick Pleasure, które obraca się w punkowym klimacie, mroczne opowiadanie Cassandry Clare, zatytułowane Całkiem nowe atrakcje oraz Tysiąc powodów, dla których mogło się nie udać. To ostatnie urzekło mnie ze względu na tematykę, jaką podejmuje. Pierwsze miejsce przyznaję Stephanie Perkins, która zrobiła coś fantastycznego - opisała dalsze losy Marigold i Northa znanych nam już z Podaruj mi miłość. W tamtym zbiorze właśnie opowiadanie z tymi bohaterami okazało się jednym z moich ulubionych, więc nic dziwnego, że i tym razem tak było.

Wszystkie opowiadania sprawiają, że na sercu natychmiast robi się ciepło, bo utrzymane są w podobnym, letnim klimacie. Jednocześnie żadne (lub prawie żadne) z nich nie jest przesłodzone, a autorzy często decydowali się poruszyć trudniejsze kwestie. Dzięki temu możemy przeczytać o problemach rodzinnych, poważnych chorobach czy homoseksualizmie. Ze względu na ogromną różnorodność i inne spojrzenie na miłość przez autorów, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spektrum tematyczne jest naprawdę szerokie - od fantastyki, zombie i morskich potworów, przez zabawę z czasem aż po historie obyczajowe.

Ktoś mnie pokocha to książka kierowana do młodzieży i właśnie dla nich może okazać się fantastyczną lekturą na wakacje. Są to lekkie, przyjemne, choć momentami nieco naiwne opowiadania, które można pochłonąć na raz lub stopniowo sobie dawkować. Ja już odrobinę wyrosłam z takich historii i żałuję, że nie miałam okazji ich poznać, gdy byłam młodsza, ale i tak dobrze się bawiłam podczas czytania. Nie tak dobrze, jak przy świątecznej wersji (bożonarodzeniowy klimat jakoś bardziej do mnie przemawia), ale nadal nieźle. Po prostu nie oczekujcie niczego ambitnego i miejcie na uwadze grupę wiekową, do której ta antologia jest kierowana, a na pewno się nie zawiedziecie. 

Stephanie Perkins, "Ktoś mnie pokocha", Otwarte/Moondrive, Kraków 2016, s. 484

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Podaruj mi miłość | Ktoś mnie pokocha 

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran