JUSTINE PICARDIE: COCO CHANEL. LEGENDA I ŻYCIE

7/14/2016


Coco Chanel. Legenda i życie to próba obalenia mitu, wokół którego Gabrielle Chanel zbudowała historię swojego życia. Jak rzetelnie przedstawić losy postaci, która na swój temat nigdy nie mówiła prawdy? To zadanie wyjątkowo trudne, wymagające wielkiego nakładu pracy i szukania elementów wspólnych w sprzecznych opowieściach, które snuła Coco. Trzeba jednak przyznać, że Justine Picardie starała się przedstawić tę historię możliwie jak najwierniej, o czym świadczy imponująca liczba źródeł wykorzystanych podczas pisania tej książki.  Biografka nie tylko bazowała na istniejących już publikacjach. Dotarła także do wciąż żyjących przyjaciół mademoiselle Chanel, a także odwiedziła miejsca, które w jej życiu odegrały ważną rolę.

Początek biografii to obszerny opis domu przy rue Cambon 31, świątyni mody Chanel. Justine Picardie prowadzi nas przez kolejne pomieszczenia, przedstawiając poszczególne elementy wystroju z ogromną dbałością o szczegóły. Plastyczny styl pisania pozwala przez chwilę poczuć klimat tego mistycznego miejsca. Kolejne rozdziały to owiane tajemnicą dzieciństwo Gabrielle, jej liczne romanse i wreszcie – narodziny legendy. Jaka historia kryje się za powstaniem słynnej małej czarnej? Dlaczego najpopularniejsze perfumy świata noszą nazwę No. 5? I co właściwie oznacza tak rozpoznawalne logo powstałe z dwóch połączonych ze sobą liter C? Jeśli jesteście ciekawi jak brzmi odpowiedź na te pytania sięgnijcie koniecznie po tę książkę.

Warto zwrócić uwagę na przepiękne wydanie tej biografii. Twarda oprawa z obwolutą to tylko drobna zapowiedź tego, co znajdziemy w środku. Historia Chanel została bogato opatrzona fotografiami, które nierzadko budzą zachwyt czytelnika. Piękne i eleganckie kobiety, słynne postacie i niesamowite miejsca zostały idealnie wkomponowane w treść. Ponadto znajdziemy tu liczne szkice i ilustracje pochodzące z prestiżowych magazynów o modzie lub narysowane ręką samego Karla Lagerfelda. To właśnie zawarte w książce zdjęcia pokazują jak wielką wagę Chanel przywiązywała do symboliki - elementy jej codziennego życia, jak choćby mozaikowa posadzka opactwa Aubazine, często znajdowały odzwierciedlenie w jej późniejszych projektach. 


Pomimo tak zachwycającego wydania, książka sama w sobie nie jest idealna. Momentami przegadana, niektóre wątki wydają się być oderwane od całości, a sama Picardie często popada w dygresyjny ton tworząc tym samym wrażenie lekkiego chaosu. Chwilami zaburzona chronologia i dogłębne portretowanie osób związanych w jakiś sposób z samą Chanel jeszcze to uczucie potęgują. To jednak nierozerwalnie wiąże się z tym jak skomplikowana jest historia tej kobiety, ile niejasności kryją w sobie jej burzliwe romanse, rzekome związki z nazistami czy pomówienia o antysemityzm.

Mit Coco Chanel pewnie nigdy nie zostanie do końca rozwiany, ale to chyba właśnie tajemnica, którą stworzyła wokół siebie ta kobieta czyni z niej tak interesującą postać. Nie jest to idealnie napisana biografia, ale z pewnością warto ją poznać choćby po to, żeby przybliżyć sobie tak intrygującą osobistość, która do dziś zostaje jedną z największych dyktatorek mody w historii. 

Justine Picardie, „Coco Chanel. Legenda i życie”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2016, s. 343

Recenzja powstała we współpracy z księgarnią internetową BookMaster.pl.

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran