LISA DE JONG: KIEDY PADA DESZCZ

10/04/2016


Co się stało z tą niegdyś pogodną i towarzyską dziewczyną? Podczas gdy wszyscy zastanawiają się gdzie podziała się dawna Kate Alexander, ona coraz bardziej usuwa się w cień, rezygnuje z wyjazdu na studia i oddala się od wszystkich znajomych. Tragedia, której doświadczyła przed dwoma laty diametralnie ją zmieniła, jednak nie jest gotowa by komukolwiek opowiedzieć o tym, co ją spotkało. Do czasu, gdy w miasteczku pojawia się Asher Hunt - chłopak, który nie szuka dawnej Kate, bo nigdy jej nie poznał. Jest więc szansą na pozostawienie bolesnej przeszłości za sobą i rozpoczęcie życia na nowo. Ale on też skrywa pewną tajemnicę...

Kiedy pada deszcz to przede wszystkim powieść bardzo delikatna. To słowo oddaje wrażliwość głównych bohaterów - Kate i Ashera oraz subtelność uczucia, które zostało tu przedstawione. Miłość w książce Lisy De Jong jest wątkiem wiodącym, ale nie w sposób narzucający się czytelnikowi. Są momenty słodkie jak miód, ale zostały one przełamane sporą dawką goryczy, która ściska za gardło, dzięki czemu romans jest tu idealnie wyważony. Sieć skomplikowanych relacji, w jakie autorka uwikłała swoich bohaterów robi wrażenie i nie pozostawia czytelnika obojętnym na rodzące się uczucia, które czasem bywają zranione. Byłam oczarowana tym w jaki sposób Asherowi udało się dotrzeć do Kate, przełamać strach i zastąpić przykre wspomnienia zupełnie nowymi, dając jej tym samym szansę na nowy początek. Z drugiej strony żal mi było Beau, przyjaciela o jakim można marzyć, który został odtrącony nie wiedząc nawet z jakiego powodu. Kreacja bohaterów w tej książce w ogóle stoi na wysokim poziomie, szczególnie wspomniany już Asher, który mimo ogromu własnych problemów potrafi odsunąć je na bok i w całości poświęcić się drugiej osobie.

Nie da się zaprzeczyć, że jest to historia pełna schematów. Z łatwością znalazłam w niej motywy znane z innych książek, ale prawda jest taka, że chyba nie ma dziś autora, który nie powieliłby w swojej książce przynajmniej jednego elementu, dlatego - o ile nie jest to nachalne - staram się przymykać oko na takie rzeczy. Wiem jednak, że niektórym może to przeszkadzać, zresztą mnie również w pewnym momencie zaczęło uwierać podobieństwo do pewnej znanej książki, której tytułu nie zdradzę ze względu na spojlery, więc uprzedzam, że nie ma co spodziewać się oryginalnej historii, bo może spotkać was zawód. Jednak Kiedy pada deszcz ma w sobie pewną życiową mądrość, która ją wyróżnia na tle innych powieści. Pokazuje, że nie można żyć przeszłością i trzeba po pierwsze dać sobie pomóc, a po drugie ruszyć naprzód i nie podporządkowywać całego życia jednemu wydarzeniu, jakkolwiek bolesne by nie było. 

Nie zachwyciła mnie ta książka, ale mnie w ogóle ostatnio mało co zachwyca, więc to niekoniecznie musi działać na jej niekorzyść. Oczekiwałam więcej emocji i potoku wylanych łez, a tymczasem czytałam tę powieść w melancholijnym nastroju, ale bez tak dużych wzruszeń jakich się spodziewałam. Nie mogę jednak odmówić autorce pięknie poprowadzonego wątku romantycznego i dobrze wykreowanych bohaterów oraz kilku chwil zadumy, które Kiedy pada deszcz wam zagwarantuje. Jeśli chodzi o literaturę dla młodzieży i książki dla kobiet to ten tytuł z pewnością warto wciągnąć na listę do przeczytania.  

Lisa de Jong, Kiedy pada deszcz, Filia, Poznań 2016, s. 422 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję księgarni:
www.taniaksiazka.pl

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran