BEST OF 2016

1/07/2017


Przyszedł wreszcie i u mnie czas na podsumowanie minionego roku. Na pierwszy ogień sześć najlepszych książek, które przeczytałam. Oczywiście są to wybory czysto subiektywne, a książki niekoniecznie zostały wydane w 2016 r, ale właśnie wtedy je poznałam i z jakiegoś powodu bardzo mi się spodobały. Dajcie znać czy którąś z tych książek znacie i co o niej myślicie. A tymczasem zapraszam do przejrzenia moich top książek zeszłego roku! Jeśli klikniecie na autora i tytuł to zostaniecie przeniesieni do moich opinii na temat konkretnych książek.

Książki są ułożone w przypadkowej kolejności. 


Gdybym miała wybrać tylko jedną z tych najlepszych książek 2016 roku to postawiłabym właśnie na tę. To czysty geniusz zawrzeć tak niesamowitą historię na niewiele ponad stu stronach. To historia o wędrówce dwójki przyjaciół, którzy przemierzają Stany Zjednoczone w poszukiwaniu zarobku w czasach, gdy kraj owładnięty był wielkim kryzysem gospodarczym. W końcu trafiają na pewną farmę, która odzwierciedla ówczesne problemy społeczeństwa i dostarcza wielu pytań na godziny rozmyślania. A zakończenie łamie serce. Zdecydowanie jest to książka, która na długo zostanie w mojej głowie. 

Moje pierwsze i jakże udane z literaturą południowokoreańską. Z literaturą wyważoną, melancholijną, smutną i piękną na swój sposób. Nasze szczęśliwe czasy to historia dwojga ludzi pochodzących z zupełnie różnych światów. Ale czy na pewno nie ma nic, co by łączyło znaną piosenkarkę z więźniem oczekującym na karę śmierci? Przecież emocje są uniwersalne, nie rezerwuje się smutku dla ubogich, a szczęścia dla bogatych. Piękna choć trudna powieść o uniwersalnym przekazie.

To książka zupełnie inna od dwóch poprzednich. Pełna ciepła, radości i domowej kuchni. Niby biografia, ale nie do końca. Bardziej wspomnienia spisane przez syna Audrey Hepburn, które ukazują tę aktorkę z zupełnie innej perspektywy - jako żonę, matkę, po prostu kobietę. Mnóstwo niepublikowanych wcześniej zdjęć i skany odręcznych przepisów Hepburn, która - jak się okazuje - uwielbiała gotować. Świetna i niezwykle przyjemna pozycja dla osób zainteresowanych życiem prywatnym Audrey Hepburn. Nawet jeśli biografie was nie interesują, tej warto dać szansę. 


Fascynująca i przerażająca zarazem relacja z tragicznie zakończonej wyprawy na Mount Everest z 1996 roku. Krakauer opisuje wydarzenia z perspektywy naocznego świadka, uczestnika tej ekspedycji. Świetnie napisana i trzymająca w napięciu, mimo że z góry wiadomo jaki jest koniec tej historii. W przypadku tej książki można już mówić o klasyku literatury górskiej. Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych tematem, ale też dla ludzi, którzy lubią dobrze napisaną literaturę faktu. 

Kolejna książka na mojej liście z najwyższym szczytem świata w tle. I to dosłownie w tle, bo tutaj ważniejsze od samego zdobywania Mount Everestu jest jego metaforyczne znaczenie. To książka o tym, by przesuwać własny horyzont, przekraczać granice i walczyć o swoje. Z reguły nie przepadam za książkami motywacyjnymi, ale jeśli jest ktoś, kto potrafi mnie zainspirować za pomocą takich metod to właśnie Martyna Wojciechowska. Kobieta, która sama jest jedną wielką inspiracją, a jej osiągnięcia budzą podziw nie tylko wśród Polaków. A fakt, że przy okazji przedstawia relację ze zdobycia Dachu Świata jeszcze bardziej mnie do niej przekonuje.

Harper Lee, Zabić drozda
Ostatnia książka na mojej liście perełek 2016 roku to klasyk literatury amerykańskiej. Zabić drozda przedstawia historię pewnego prawnika, który podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny w latach 30. XX wieku. Narracja poprowadzona została z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, która okazuje się mądrzejsza od połowy amerykańskiego społeczeństwa tamtych czasów. Bardzo pouczająca lektura, która przekazuje uniwersalne wartości w ciepły, nienachalny sposób. Jeśli jeszcze nie znacie tej książki to koniecznie dopiszcie ją do listy na ten rok! 

____________________________________
I tak właśnie wygląda moja topka najlepszych książek, które udało mi się przeczytać w 2016 roku. Oczywiście mogłabym wybrać więcej, ale chciałam by ta lista była krótka i zawierała te mniej popularne tytuły, o których mogliście jeszcze nie słyszeć. A jakie są wasze perełki? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

PS Jest też wersja video tego podsumowania! Jeśli macie ochotę obejrzeć to zapraszam:


You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran