ANDY JONES: DWOJE DO PARY

2/21/2017


Opierając się jedynie o okładkę i tytuł można odnieść mylne wrażenie, że Dwoje do pary to lekki i przyjemny romans, który nie przyniesie żadnej refleksji. Ot, kolejna książka do przeczytania i zapomnienia. Tymczasem jest nieco inaczej, bo powieść Andy'ego Jonesa to słodko-gorzka opowieść o życiu takim jakie jest - bez zbędnego koloryzowania, wyidealizowanych bohaterów czy zupełnie nierealnych historii. 

Początek nie do końca wpisuje się w tę koncepcję, bo miłość spada na dwójkę głównych bohaterów jak grom z jasnego nieba. Ivy i Fisher od początku czują, że są dla siebie stworzeni, a pierwsze tygodnie ich znajomości pełne są namiętnych uniesień. Jednak początkowe odurzenie szybko mija, a zderzenie z rzeczywistością nie należy do najprzyjemniejszych. Odtąd życie tej dwójki to wzloty i upadki, chwile zwątpienia i starania, by podtrzymać płomień ich wzajemnej miłości.

Dwoje do pary to powieść zaskakująca w swojej prostocie. Jones opisuje problemy bliskie czytelnikom, a z bohaterami jego książki łatwo się utożsamić, bo są to ludzie, których każdego dnia mijamy na ulicy. Nie brakuje tu charakterystycznego angielskiego humoru, ale są też momenty smutne i pełne wzruszeń - szerokie spektrum dobrze znanych nam emocji. Autor zastosował także kilka nieoczywistych rozwiązań, które wymykają się standardowemu schematowi romantycznych opowieści. Jeśli oczekujecie kolejnej cukierkowej historii zwieńczonej oczywistym happy endem to możecie być zaskoczeni.

Mimo wielu zalet ciężko było mi się w tę książkę wgryźć, a następnie utrzymać zainteresowanie do samego końca. Były momenty lepsze i gorsze (jak w życiu), zdarzało się, że bohaterowie zachowywali się głupio i bezmyślnie (jak w życiu), ale koniec końców podobała mi się ta historia. Myślę jednak, że zdecydowanie bardziej trafi do czytelników zbliżonych wiekiem do Ivy i Fishera - mających okołu czterdziestu lat.

Dwoje do pary to książka porażająca realizmem, przedstawiająca związek dwojga dorosłych ludzi ze wszystkimi jego odcieniami. Narracja z punktu widzenia Fishera może zachęcić męską grupę odbiorców do sięgnięcia po tę powieść i skonfrontowania zawartych w niej wydarzeń z własnym życiem. Myślę, że to dobra propozycja dla ludzi, którzy nastoletnie miłostki mają już za sobą, a na co dzień zmagają się z prozą życia.

 ★★★☆

Andy Jones, „Dwoje do pary”, Świat Książki, Warszawa 2017, s. 320

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Świat Książki.

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran