PAUL TRYNKA: DAVID BOWIE. STARMAN. CZŁOWIEK, KTÓRY SPADŁ NA ZIEMIĘ

2/13/2017


Próżno szukać osoby, która nie słyszałaby o istnieniu Davida Bowiego oraz o jego niekwestionowanym wpływie na świat muzyki. Zwłaszcza w kontekście jego śmierci na początku 2016 roku, która stała się pretekstem do ponownego wydania monumentalnej biografii tego artysty w nieco odświeżonej formie. 

STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię to przede wszystkim kompendium wiedzy na temat przebiegu kariery Davida Bowiego, ale także swoista podróż przez świat rock n' rolla. W treści pojawia się wiele znanych nazwisk, dzięki czemu wnikliwa biografia Paula Trynki to jednocześnie krótka historia muzyki rockowej kilku ostatnich dekad. Autor czerpie nie tylko z dostępnych na rynku publikacji dotyczących podejmowanych tematów. Jego dziennikarskie zacięcie i zawodowa ciekawość skutkują opublikowaniem wielu nieznanych dotąd rozmów z osobami związanymi z Bowiem - przyjaciółmi, współpracownikami oraz innymi artystami. Całość dopełniają liczne fotografie, bez których nie mogłaby się obyć żadna biografia.

Obszerna i bogata w detale biografia jednego z najważniejszych muzyków wszech czasów z pewnością znajdzie uznanie w oczach jego fanów, ale może być lekko rozczarowująca dla osób takich jak ja - zainteresowanych artystycznym dorobkiem Bowiego, ale nie będących jego zagorzałymi wielbicielami. Wynika to ze wspomnianej już drobiazgowości autora, który często uderza w dygresyjne tony i przytacza nieistotne fakty z życia artysty, a w natłoku nazwisk i dat nietrudno się pogubić. Pojawiają się fragmenty przegadane, zresztą styl Paula Trynki do porywających raczej nie należy, choć nie można mu odmówić rzetelnego podejścia do tematu i dogłębnego researchu, o czym świadczy chociażby bogata bibliografia zamieszczona na końcu książki.

Biografia Davida Bowiego to przykład profesjonalnego podejścia do tematu, ale przytłaczająca drobiazgowość autora może zniechęcić przypadkowego czytelnika tej pozycji. Dla fanów muzyka prawdziwa gratka i świadectwo jego niezwykłego dorobku artystycznego.

Paul Trynka, David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię. Wydanie II, Sine Qua Non, Kraków 2016, s. 538
★★★

Tę książkę oraz inne nowości znajdziecie na stronie księgarni Tania książka, której serdecznie dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
www.taniaksiazka.pl

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran