JOHN BOYNE: CHŁOPIEC NA SZCZYCIE GÓRY

4/04/2017


Większość z nas na pewno kojarzy poruszającą historię Bruna - syna nazistowskiego oficera, który zaprzyjaźnił się z mieszkającym za ogrodzeniem chłopcem w pasiastej piżamie. Po latach od wydania tej książki, na polski rynek trafia kolejna przejmująca opowieść osadzona w czasach II wojny światowej.

Chłopiec na szczycie góry to historia małego Pierrota, który tuż przed wybuchem wojny trafia najpierw do sierocińca w Orleanie, a następnie wyrusza w długą podróż do Austrii, gdzie trafia pod opiekę nieznanej mu dotychczas ciotki Beatrix. W tytułowym domu na szczycie góry Pierrot stanie się Pieterem, a wraz ze zmianą imienia, zmieni się także jego postrzeganie świata. 

To sugestywna opowieść o tym jak łatwo wykorzystać dziecięcą naiwność do własnych celów. Kiedy do Berghof przyjeżdża sam Führer i roztacza opiekę nad osieroconym chłopcem, trudno się dziwić, że szybko ulega on zgubnej fascynacji faszystowską ideologią. Wychowywany w przekonaniu o własnej wyższości - jako Niemiec i ulubieniec Adolfa Hitlera, Pieter stopniowo traci rozeznanie w tym co dobre, a co złe. Jest to obraz przerażający, ale jednocześnie (niestety) bardzo prawdziwy. Boyne'owi znowu udało się w prostej historii, pisanej przecież z myślą o młodym czytelniku, przemycić brutalną nazistowską machinę opartą na manipulacji i wykorzystywaniu jednostki. Warto jednak zaznaczyć, że - podobnie jak Chłopiec w pasiastej piżamie - jest to opowieść przede wszystkim dla dzieci, a więc okrucieństwo wojny jest w pewnym sensie ukryte, nie uświadczymy tu również głębokiej analizy psychologicznej głównego bohatera (choć to właśnie na zmianach w jego postrzeganiu świata opiera się ta książka), ale nie jest to potrzebne. Liczy się ogólny wydźwięk i symbolika poszczególnych wydarzeń, a to moim zdaniem wyszło autorowi świetnie. 

Chłopiec na szczycie góry to przejmujący obraz utraconej niewinności, ślepego zafascynowania i niewyobrażalnego wpływu Hitlera na społeczeństwo niemieckie u progu II wojny światowej.

★★★★★★★★

John Boyne, „Chłopiec na szycie góry”, Replika, Zakrzewo 2017, s. 272

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Replika.

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran