CZY TO PIERDZI?

4/05/2018


Czy to pierdzi? To podobno jedno z najczęstszych pytań zadawanych badaczom zwierząt, którzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom internautów i wydali książkę o tym samym tytule. Podobno nie ma głupich pytań, a ta książka zdaje się to tylko potwierdzać. Nick Caruso i Dani Rabaiotti we współpracy z grupą innych naukowców stworzyli profesjonalny, a jednocześnie niezwykle zabawny zbiór ciekawostek na temat gazowego życia, w którym omówili aż osiemdziesiąt gatunków zwierząt.

Jeśli brzmi to dla was absurdalnie to pomyślcie tylko, że w 2015 roku przerwano lot do Kuala Lumpur, ponieważ znajdujące się na pokładzie kozy pierdząc i bekając wytworzyły tak dużo metanu, że uruchomiły alarm przeciwpożarowy. Z kolei 11 lat wcześniej na Tajwanie transportowano martwego wieloryba, który w pewnym momencie eksplodował ze względu na nagromadzone w jego ciele gazy. Ale puszczanie bąków i towarzyszące temu zpachy to tylko punkt wyjścia dla autorów, którzy przedstawiają również nawyki żywieniowe zwierząt, które nieodłącznie wiążą się z tematem z okładki. Jeśli więc do tej pory tytuł Czy to pierdzi wydawał się wam kontrowersyjny, to wbrew pozorom ta książka jest zbiorem naprawdę interesujących faktów dotyczących królestwa zwierząt.


Zabawne ilustracje idealnie oddają humorystyczny charakter tej książeczki, a dołączony na końcu słowniczek tłumaczący trudniejsze zagadnienia z zakresu biologii będzie dużą pomocą dla młodszych czytelników. Ale nie jest to tylko książka dla dzieci, bo zebrane tu fakty mogą zaskoczyć także dorosłego czytelnika. Czy to pierdzi to wyjątkowa książka popularnonaukowa, która uczy i bawi jednocześnie, a przy okazji wywoła uśmiech na twarzy każdego, kto zobaczy ją w waszej biblioteczce. Wiem z autopsji!

Dani Rabaiotti, Nick Caruso, „Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt”, Insignis, Kraków 2018, s. 144 

You Might Also Like

0 komentarze

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
/Khalil Gibran